Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Montaż haka holowniczego do samochodu — jak to zrobić?

montaz haka holowniczego
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

W nowoczesnych samochodach nie montuje się haków na szeroką skalę, tak jak to miało miejsce w latach 90. Te akcesoria są bowiem zdecydowanie rzadziej używane. Jednak w wielu sytuacjach hak może być niezwykle przydatny. Dzięki niemu można m.in. podczepić przyczepkę niezbędną do przewiezienia większych przedmiotów. Jeśli Twój samochód nie ma haka, a chcesz go w niego wyposażyć, koniecznie dowiedz się, jak to zrobić zgodnie z prawem.

Montaż haka holowniczego a przepisy prawa – to musisz wiedzieć 

 
Jeśli chcesz korzystać z haka, to musisz zadbać o to, aby był on wpisany do dowodu rejestracyjnego. Do tego, aby legalizacja tego elementu była możliwa, potrzebujesz: 
  • tabliczki znamionowej – na niej są zapisane informacje dotyczące daty produkcji, certyfikacji oraz maksymalnego obciążenia, 
  • certyfikatu E20 lub e20 – jest to dokument poświadczający zgodność z normami europejskimi. 
Zastanawiasz się, czym dokładnie różnią się od siebie te dwa certyfikaty? Pierwszy z nich jest przyznawany na podstawie regulaminu nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Certyfikat e20 jest natomiast wydawany zgodnie z Dyrektywą 94/20WE wydaną przez Parlament Europejski. Cyfra oznacza kraj, w którym została przyznana homologacja.  
 
Pamiętaj! Dla Ciebie, jako użytkownika, nie ma znaczenia, który certyfikat ma hak. Musisz jednak pamiętać o tym, że ten element musi mieć co najmniej jedną ze wspomnianych homologacji. Jeśli więc kupujesz hak, to koniecznie sprawdź, czy ma on ten dokument. 
 
Po zamontowaniu tego elementu do swojego samochodu musisz udać się do stacji kontroli pojazdów. W tym miejscu diagnosta sprawdzi, czy jest on właściwie zamontowany. Jeśli kontrola przebiegnie poprawnie, to otrzymasz stosowne zaświadczenie. Na jego podstawie będziesz mógł zalegalizować hak w samochodzie. Jak to zrobić? Musisz udać się wydziału komunikacji wraz z otrzymanym dokumentem, a także dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu, o ile została Ci wydana. Urzędnik zapozna się z Twoją sprawą i umieści stosowną adnotację. Dzięki niej będziesz mógł legalnie korzystać z haka. 
 

Jak wybrać hak do samochodu? 

 
Już wiesz, jak przebiega rejestracja haka w samochodzie. Warto więc dowiedzieć się, jak wybrać ten element, aby spełniał swoją funkcję. Modele dostępne na rynku są dostosowane do konkretnych modeli aut. Poszukiwania musisz zacząć od zgromadzenia informacji o Twoim samochodzie. Najważniejszy jest przede wszystkim rodzaj nadwozia, wersja pojazdu, rok produkcji, a także liczba drzwi. Jeśli planujesz zakup haka do auta dostawczego, to uwzględnij również długość pojazdu. 
 
Sprawdź także możliwości holownicze auta. Te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Ważne są także wszelkie modyfikacje, które były wprowadzane w aucie. Jeśli zmieniałeś zderzak lub zamontowałeś sportowy wydech, to także może wpłynąć na wybór haka. Istotne są także czujniki parkowania. Jest to informacja cenna podczas doboru wiązki elektrycznej. Jest to zestaw okablowania łączący układ elektryczny auta z tym zamontowanym w przyczepie, bagażniku rowerowym czy przyczepie kempingowej. 
 
Kolejnym krokiem jest określenie potrzeb związanych z holowaniem. Musisz się zastanowić, co zamierzasz ciągnąć oraz jak często to będziesz robić. Te informacje także wpływają na rodzaj wiązki elektrycznej. Nieco inne parametry będzie miał hak przeznaczony do ciężkich przyczep niż ten do platformy rowerowej. 
 

Najpopularniejsze rodzaje haków samochodowych 

 
Na rynku znajdziesz duży wybór haków samochodowych, które różnią się od siebie wyglądem oraz parametrami. Najpopularniejsze modele, to bez wątpienia: 
  • hak holowniczy z odkręcaną kulą – przykręca się za ją za pomocą dwóch śrub, 
  • hak holowniczy z kulą wypinaną poziomo – można to zrobić automatycznie, bez żadnych narzędzi, 
  • hak holowniczy z kulą wypinaną półautomatycznie – można ją usunąć bez stosowania narzędzi po zastosowaniu dodatkowych rozwiązań, takich jak np. specjalna dźwignia.  
Innym rodzajem jest model chowany. Jego główka jest osadzona na zaczepie oraz zawiasie. Jeśli hak jest nieużywany, to można go umieścić pod samochodem, dzięki czemu jest niewidoczny. Nowoczesne modele pozwalają na sterowanie jego pozycją za pomocą silnika elektrycznego. 
 
Poszczególne rodzaje haków różnią się od siebie także wiązką elektryczną. Biorąc pod uwagę ten właśnie parametr, wyróżnia się: 
  • wiązkę uniwersalną – jest to najtańsze rozwiązanie, ale wymaga ingerencji w instalację elektryczną pojazdu, dlatego nie może być stosowane w nowych samochodach, 
  • wiązkę dedykowaną – podłącza się ją najczęściej za pomocą oryginalnych wtyczek do gniazd przygotowanych przez producentów, 
  • wiązkę z obsługą czujników parkowania – jest przeznaczona dla aut wyposażonych w czujniki, których nie można ręcznie dezaktywować, 
  • wiązkę 7 i 13 pinową – pierwsza z nich jest przeznaczona do holowania przyczep do 750 kg, a druga do cięższych modeli, 
  • wiązkę z modułem – jest przeznaczona do nowoczesnych samochodów z rozbudowaną elektroniką, gdyż zabezpiecza instalację przed przepięciem. 
Jak widzisz, wybór odpowiedniego haka samochodowego nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak poświęcisz na to nieco czasu, z pewnością uda Ci się znaleźć model spełniający wszystkie Twoje oczekiwania. 
 

Hak holowniczy – montaż z pomocą profesjonalisty czy samodzielnie? 

 
Montaż haka można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak mieć podstawową wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. Niezbędne jest bowiem zdjęcie zderzaka, a w niektórych modelach także układu wydechowego. W polskim prawie nie określono jednak, kto może montować hak, dlatego nie ma przeszkód, abyś zrobił to samodzielnie w domu. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego profesjonalisty. 
 
Chcesz zająć się montażem haka samodzielnie? Musisz wiedzieć, w jaki sposób to zrobić, aby spełniał on swoją funkcję. Przede wszystkim zacznij od demontażu zderzaka. Najczęściej niezbędne jest jego odkręcenie oraz wypięcie klipsów. Zanim go zdejmiesz, upewnij się, czy odkręciłeś wszystkie śruby.  
 
W zestawie wraz z hakiem znajdziesz elementy mocujące, dzięki którym nie musisz wiercić otworów, ani też spawać. Wystarczy umieścić go w odpowiednim miejscu, a następnie mocno przykręcić.  
 
Najwięcej problemów sprawia podłączenie wiązki elektrycznej. Jest to kłopotliwe zwłaszcza w nowoczesnych samochodach, które są przepełnione różnego rodzaju instalacjami. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się modele ze specjalnym modułem, który steruje pracą centralnego komputera. Do haków holowniczych najczęściej dołączane są schematy, które mają ułatwić montaż i podłączenie wiązki. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, to zleć to zadanie wykwalifikowanemu specjaliście.  
 

Kiedy warto rozważyć założenie haka do samochodu? 

 
Najczęstszym powodem montażu haka jest chęć podpięcia przyczepki. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa funkcjonalność pojazdu. Można na niej przewieźć różne rzeczy, których transport wewnątrz auta jest niemożliwy. Przyczepka świetnie sprawdzi się np. w trakcie przeprowadzki i pozwoli wyeliminować konieczność wynajmu firmy transportowej, co wiąże się ze sporymi kosztami. 
 
Hak to także świetne rozwiązanie dla osób, które planują wyjazd na wakacje i chcą wypożyczyć przyczepę kempingową. Taki sposób podróżowania cieszy się coraz większą popularnością, gdyż daje dużą swobodę. Dzięki przyczepie można pojechać praktycznie w dowolne miejsce i nie martwić się o nocleg. 
 
Niekiedy montaż haka jest konieczny ze względu na charakter wykonywanej pracy. Dotyczy to przede wszystkim osób działających m.in. w branży budowlanej. Przyczepka sprawdzi się doskonale do przewozu np. materiałów budowlanych czy narzędzi. Montaż haka jest więc świetnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. 
 
Jeśli chcesz zwiększyć funkcjonalność swojego auta, to pomyśl o montażu haka. Jest to z pozoru mało istotny element, który pełni jednak bardzo ważną funkcję. Dzięki niemu będziesz mógł podczepić do swojego samochodu przyczepkę lub bagażnik na rowery. Wybierz odpowiedni model i ciesz się jego zaletami. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników