Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku?

Do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Przewożenie dziecka w foteliku to nie tylko wymóg przepisów prawa, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Chroni małego pasażera przed różnego rodzaju urazami, które mogą być wynikiem kolizji czy wypadku. Warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt z odpowiednimi certyfikatami. Dowiedz się, do kiedy należy przewozić dziecko w foteliku, aby uniknąć kary.
Ciało dziecka jest bardzo narażone na uszkodzenie nawet podczas delikatnego zderzenia. Jest to związane przede wszystkim z delikatną budową i słabiej rozwiniętymi mięśniami. Najmłodsi potrzebują więc dodatkowej ochrony w trakcie podróży – właśnie w postaci dobrze dobranego fotelika. 
 

Do kiedy dziecko w foteliku – przepisy prawa

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym jasno określa obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. Jednak w tej kwestii zaszła duża zmiana. Przed nowelizacją, która weszła w życie 11 sierpnia 2017 r., w samochodzie, przewożącym dziecko mające mniej niż 12 lat, obowiązkowo musiał znajdować się fotelik. Nie miały więc znaczenia wzrost czy waga pasażera. Dopóki pociecha nie skończyła 12 lat, trzeba było ją przewozić w taki właśnie sposób – bez wyjątków.
 

Do ilu lat fotelik jest obowiązkowy?

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie uwzględniają wieku dziecka. Oznacza to, że nie ma znaczenia, ile lat ma pociecha, ale liczą się inne parametry.  
 

Do jakiego wzrostu fotelik?

Art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym i wprowadzona 11 sierpnia 2017 r. nowelizacja określają, że dziecko musi podróżować w foteliku bez względu na wiek czy wagę do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Ten obowiązek dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także m.in. dostawczych i busów z 9 miejscami (wraz z tym przeznaczonym dla kierowcy).

Bardzo ważne jest to, aby fotelik był właściwie dopasowany do potrzeb dziecka. Producenci określają wagę i wzrost, dlatego należy przestrzegać tych wytycznych. Ma to bowiem znaczący wpływ na bezpieczeństwo w trakcie podróży. 
 

Kiedy można przewozić dziecko w pojeździe bez fotelika?

Istnieje kilka wyjątków dopuszczających podróżowanie dziecka bez fotelika. Zalicza się do nich:
  • jazdę pojazdem uprzywilejowanym,
  • podróż taksówką,
  • stan dziecka uniemożliwiający włożenie go do fotelika.
W przepisach prawa istnieje luka, z której jednak nie warto korzystać. Dotyczy ona sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie dopasować fotelika do wagi czy wzrostu dziecka. Jest to pozostałość po czasach, gdy oferta producentów była ograniczona i trudno było znaleźć modele, które byłyby wskazane dla dzieci o wadze np. 35 kg. Obecnie jednak wybór jest tak duży, że bez problemu można znaleźć odpowiedni fotelik.

Zgodnie z prawem dziecko powyżej 135 cm może podróżować bez fotelika, jeśli ze względu na wzrost lub wagę podróż w siedzisku nie jest możliwa. W takim przypadku musi znajdować się na tylnym siedzeniu. Mimo takiej możliwości nie warto ryzykować zdrowia i dziecka. 
 

Brak obowiązkowego fotelika – jaki mandat za to grozi?

Jeśli mimo obowiązku przewozisz dziecko w swoim samochodzie bez fotelika, narażasz się na mandat. W 2024 r. wynosi on 300 zł. Otrzymasz także 5 punktów karnych. Jeśli w samochodzie znajduje się więcej dzieci, które są przewożone bez fotelików, to zostaniesz ukarany za każde z nich.

Ważne! Istnieje możliwość przewożenia jednego dziecka bez fotelika, jeśli jadą one z tyłu, a trzeci fotelik nie mieści się na kanapie. Pociecha musi mieć co najmniej 3 lata i podczas podróży być przypięta pasami bezpieczeństwa. 

Pamiętaj o tym, że możesz zostać ukarany mandatem i punktami karnymi nie tylko wtedy, gdy przewozisz dziecko bez fotelika, ale także w sytuacji, gdy jest on niewłaściwie zamontowany. 
 

Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Wybór odpowiedniego fotelika ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Nie warto na nim oszczędzać. Trzeba postawić na wytrzymałe siedzisko ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami. Producenci stosują następujące oznaczenia zgodnie z wagą dziecka:
  • grupa 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • grupa 0+ – dla dzieci o wadze do 13 kg,
  • grupa I – dla dzieci o wadzie od 9 do 18 kg,
  • grupa II – dla dzieci o wadze w przedziale 15-25 kg,
  • grupa III – dla dzieci o wadze w przedziale 22-36 kg.
Jeśli planujesz zakup fotelika dla swojej pociechy, weź pod uwagę następujące parametry:
  • bezpieczeństwo – świadczą oni nim nie tylko zastosowane systemy, ale także niezależne testy zderzeniowe, którym element został poddany (np. niemiecki ADAC oraz szwedzki Test Plus) i homologacje,
  • komfort – dziecko musi mieć zapewnioną wygodną pozycję w trakcie podróży, zwróć więc uwagę na to, czy jest możliwość regulacji, a także sprawdź jakość materiału, z którego wykonano tapicerkę,
  • możliwość dopasowania do ciała dziecka – uwzględnij to, że dzieci bardzo szybko rosną, fotelik z opcją regulacji umożliwi Ci dostosowanie jego rozmiarów do wzrostu pociechy,
  • dopasowanie do modelu samochodu – fotelik musi płasko przylegać do tylnej kanapy, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Warto wybierać produkty od znanych i cenionych producentów specjalizujących się właśnie w fotelikach dziecięcych. Sprawdzone marki najczęściej korzystają z wysokiej jakości materiałów, które wpływają korzystnie na funkcjonalność oraz żywotność produktów. 
 

Czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości fotelik?

Jeśli często podróżujesz samochodem z dzieckiem, to fotelik musi być komfortowy oraz łatwy w użytkowaniu. Zwróć uwagę na to, czy można z niego łatwo wyjąć pociechę oraz bezproblemowo ją w nim umieścić. Nowoczesne modele są wyposażone w obrotową bazę, która jest bardzo wygodna dla rodziców. Fotelik można odwrócić w dowolnym kierunku, co ułatwia manewrowanie nim w aucie. Jest także polecany dla noworodków i niemowlaków ze względu na możliwość ustawienia go tyłem do kierunku jazdy. Zwiększa to znacząco bezpieczeństwo w trakcie podróży. Dzięki obrotowej bazie fotelik sprawdzi się także, gdy dziecko podrośnie. 

Zwróć uwagę także na zastosowane systemy bezpieczeństwa. Fotelik dla noworodka powinien mieć 5-punktową uprząż. Skutecznie przytrzymuje ona dziecko w okolicach bioder i ramion. W razie uderzenia siła jest przenoszona na najmocniejsze części ciała, a także fotelik, co znacząco zmniejsza przykre skutki takiej sytuacji. Dla starszych dzieci można zastosować foteliki z 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa.
 

Fotelik dla dziecka – to powinieneś wiedzieć

Foteliki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, czyli te z grupy 0 oraz 0+, muszą zapewniać najbezpieczniejszą półleżącą pozycję. Maluch powinien mieć odpowiednio ułożoną głowę oraz plecy, aby jego podróż była bezpieczna. Odpowiednio dobrany fotelik musi znaleźć się w wyposażeniu każdej wyprawki noworodkowej. Maluchy powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy do osiągnięcia ok. 9 kg wagi, ale nie jest to regułą. Wielu ekspertów uważa, że warto to robić zdecydowanie dłużej. Taka pozycja znacząco zmniejsza ryzyko powstania poważnych urazów w razie wypadku. 

Rodzice małych dzieci muszą liczyć się z koniecznością wymiany fotelika na nowy model, gdy zajdzie taka potrzeba. Trzeba o tym pomyśleć przede wszystkim po przekroczeniu przewidzianych norm wagowych. Jeśli dziecko waży zbyt dużo i przestaje się mieścić w foteliku, przychodzi czas na jego wymianę. O nowy trzeba także zadbać, jeśli doszło do wypadku. Akcesorium może bowiem stracić swoje właściwości, a więc nie zapewniać najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W kwestii wyboru odpowiedniego fotelika warto zaufać specjalistom.
 

Przewożenie dziecka w foteliku – podsumowanie

W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach do momentu osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, gdyż ich ciała są delikatniejsze i bardziej narażone na poważne urazy będące wynikiem zdarzenia drogowego. Fotelik musi być właściwie dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, aby zapewniał optymalną ochronę. 

Najmłodsi powinni podróżować tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu. Możliwe jest także umieszczenie fotelika z dzieckiem z przodu, jednak trzeba upewnić się, że poduszka powietrzna została wyłączona. Za niedostosowanie się do obowiązku korzystania z siedziska grozi mandat w wysokości 300 zł oraz 5 punktów karnych. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników