Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Naprawa szkody z OC sprawcy w ASO

Naprawa z OC sprawcy w ASO
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Sposób likwidacji powstałej szkody z ubezpieczenia OC sprawcy trzeba dobrze przemyśleć. Właściciel auta, które zostało uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego, może zdecydować, czy chce oddać swój pojazd do Autoryzowanej Stacji Obsługi, czy też samodzielnie zająć się naprawą. Przekonaj się, jakie są wady i zalety obu rozwiązań i na które z nich się zdecydować.

Sposób likwidacji powstałej szkody z ubezpieczenia OC sprawcy trzeba dobrze przemyśleć. Właściciel auta, które zostało uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego, może zdecydować, czy chce oddać swój pojazd do Autoryzowanej Stacji Obsługi, czy też samodzielnie zająć się naprawą. Przekonaj się, jakie są wady i zalety obu rozwiązań i na które z nich się zdecydować.

Likwidacja szkody z OC sprawcy – to musisz wiedzieć

Ubezpieczenie OC działa wtedy, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony przez inny pojazd. W takiej sytuacji nie będziesz musiał samodzielnie ponosić kosztów jego naprawy. Ubezpieczyciel sprawcy jest zobowiązany do usunięcia powstałych szkód. Od Ciebie zależy, w jaki sposób to nastąpi.

Pierwszym wariantem jest naprawa kosztorysowa. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaca określoną kwotę na rzecz poszkodowanego, a on samodzielnie zajmuje się znalezieniem warsztatu, w którym zostanie przeprowadzona naprawa samochodu. To, ile pieniędzy otrzyma, zależy od rzeczoznawcy sporządzającego kosztorys. Uwzględnia on wiele czynników, takich jak rozmiar szkody czy koszty zakupu części i robocizny.

Pamiętaj! Wiele firm ubezpieczeniowych podczas obliczania wysokości odszkodowania, korzysta z systemów, takich jak Eurotax, Audatex czy DAT.

Drugim wariantem jest naprawa bezgotówkowa, czyli opcja warsztatowa. Wybierając ją, Ty wskazujesz punkt, w którym zostanie przeprowadzona naprawa. Ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem i pokryje wszystkie koszty. Poszkodowany może też zdecydować się na oddanie swojego pojazdu do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Czym charakteryzuje się to miejsce? Jest to warsztat specjalizujący się w serwisowaniu konkretnych marek samochodów.

Naprawa w ASO odbywa się z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych, co ma duże znaczenie dla wielu właścicieli samochodów, zwłaszcza nowych oraz wartościowych. W takim miejscu pracują także specjaliści wykwalifikowani w obsłudze konkretnych marek. Można więc oczekiwać, że naprawa przebiegnie bez zarzutu.

Naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy w ASO – wady i zalety

Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim:

  • wygoda – właściciel samochodu nie musi się martwić o koszty naprawy, gdyż wszystko pokryje ubezpieczyciel,
  • wysoka jakość usług – w ASO pracują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale znają się na konkretnej marce samochodu,
  • oryginalne części zamienne – auto jest naprawiane z wykorzystaniem oryginalnych podzespołów, co nie tylko wpływa na jakość jazdy, ale i wartość pojazdu,
  • mniej formalności – rozliczenie następuje bezpośrednio między ubezpieczycielem a warsztatem, dlatego nie trzeba się o nic martwić.

Mimo że najczęściej ASO kojarzy się z miejscem wykonującym naprawy na najwyższym poziomie, to nie zawsze tak jest. Może więc okazać się, że przebieg prac nie będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Trzeba także mieć na uwadze to, że wariant bezgotówkowy jest droższy w przypadku zakupu ubezpieczenia AC.

Kosztorysowa naprawa z OC sprawcy – wady i zalety

W przypadku wariantu kosztorysowego największą zaletą jest przede wszystkim możliwość tańszej naprawy samochodu niż wycena rzeczoznawcy. Co to oznacza w praktyce? Ubezpieczyciel nie rozliczy Cię z wypłaconej kwoty i nie sprawdzi, czy w całości przekazałeś ją na naprawę. Jeśli znajdziesz warsztat, który usunie szkodę taniej, niż przewidywały to kalkulacje, to pewna suma zostanie w Twojej kieszeni. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne, gdyż może się wiązać np. z użyciem części gorszej jakości, co wpłynie negatywnie na eksploatację samochodu.

Wadą wariantu kosztorysowego jest przede wszystkim konieczność samodzielnego znalezienia warsztatu oraz załatwienia wszelkich spraw związanych z naprawą. Będziesz musiał poświęcić na to nieco czasu. Nierzadko zdarza się także, że ubezpieczyciele zaniżają wartość szkody, a odszkodowanie nie jest w stanie pokryć kosztów ich usunięcia.

Naprawa w ASO z OC sprawcy a ubezpieczenie AC – jakie są różnice?

Jak już wiesz, wybór wariantu likwidacji szkody w przypadku polisy OC następuje po zdarzeniu drogowym. Jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, którego nie jesteś sprawcą, ubezpieczyciel da Ci dwie opcje do wyboru.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku likwidacji szkody z polisy autocasco (AC), która nie jest obowiązkowa. O tym, w jaki sposób zostanie usunięta szkoda, musisz zdecydować już w momencie zawierania umowy z wybranym towarzystwem.

Pamiętaj! Zarówno w przypadku OC, jak i AC, gdy ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą (koszty likwidacji szkody przekroczą wartość pojazdu), możliwa jest wyłącznie wypłata odszkodowania.

W jaki sposób zlikwidować szkodę w ASO?

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela może nastąpić w ciągu maksymalnie 3 lat od jej powstania. Po tym czasie roszczenie ulega przedawnieniu. Jeśli była ona wynikiem czynu niedozwolonego, to można to zrobić w ciągu 10 lat. Z kolei szkody spowodowane przestępstwem np. jazdą w stanie nietrzeźwości, przedawniają się dopiero po 20 latach. Dotyczy to wyłącznie ubezpieczenia OC, czyli przypadku, gdy Ty jesteś osobą poszkodowaną i możesz wskazać sprawcę. Aby skorzystać z polisy AC, musisz trzymać się zasad ustalonych przez towarzystwo. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące terminu, w jakim trzeba zgłosić szkodę. Najczęściej jest na to 7 dni och chwili jej powstania.

Jeśli brałeś udział w zdarzeniu drogowym i zostałeś poszkodowany, to możesz skorzystać z szerszego zakresu pomocy z OC sprawcy niż tylko przywrócenie stanu technicznego pojazdu w ASO do tego sprzed szkody. Możesz liczyć również na:

  • pomoc logistyczną – holowanie pojazdu do warsztatu lub zwrot kosztów takich działań,
  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu – auta, które brały udział w kolizjach czy wypadkach, są mniej warte niż te bezwypadkowe,
  • auto zastępcze – będziesz mógł z niego korzystać, gdy Twój pojazd będzie w naprawie.

Jak widzisz obowiązkowe ubezpieczenie OC, gwarantuje poszkodowanym szeroki zakres ochrony.

Naprawa w ASO z AC – czy to zawsze się opłaca?

Nie zawsze naprawa samochodu w ramach AC w ASO będzie opłacalna. Zależy to bowiem od kilku czynników, które musisz wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Uwzględnij przede wszystkim wartość rynkową pojazdu. Jeśli koszty naprawy znacząco ją przewyższają, to oddanie pojazdu do ASO nie będzie opłacalne. Jest to związane z tym, że każda szkoda wpływa na podwyższenie składki za ubezpieczenie AC. Rezygnując z nieopłacalnej naprawy, możesz tego uniknąć.

Sprawdź także sumę ubezpieczenia, która została zawarta w podpisanej umowie. Jeśli jest niższa niż koszt naprawy, to będziesz musiał samodzielnie pokryć różnicę. W takim przypadku bardziej opłacalne może być usunięcie szkód w innym warsztacie niż ASO.

Naprawa w ramach AC w Autoryzowanej Stacji Obsługi jest korzystna, gdy Twój samochód jest nowy i sporo warty. Jednak w przypadku starszych modeli, o niskiej wartości rynkowej, trzeba to dobrze przemyśleć, gdyż koszty składki mogą być niewspółmierne do wydatków na naprawę takiego auta.

Najlepsze ubezpieczenie OC i AC – co trzeba o nich wiedzieć?

Polisa OC jest obowiązkowa, dlatego każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi ją wykupić. W przeciwnym razie zostanie on ukarany wysoką karą finansową. Zakres ochrony, jaką gwarantuje OC, zawsze jest taki sam. Oznacza to, że nie ma znaczenia, w jakich okolicznościach powstała szkoda. Jako poszkodowany zawsze otrzymasz odszkodowanie na jej pokrycie. W przypadku OC warto więc szukać najtańszych ofert, aby nie przepłacać.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z AC. Najczęściej im droższe ubezpieczenie, tym lepszą ochronę gwarantuje. Zanim podejmiesz konkretną decyzję, zapoznaj się ze szczegółami różnych propozycji i porównaj je nie tylko pod względem kosztów, ale także sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony. Dzięki temu wybierzesz polisę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników