Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zielony listek dla kierowcy — co oznacza na samochodzie?

zielony listek co oznacza
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Poruszając się po polskich drogach, można czasami zauważyć auta z zielonymi listkami przyklejonymi z tyłu samochodu. Informują one, że pojazdem porusza się niedoświadczony kierowca, który dopiero niedawno zdał egzamin na prawo jazdy. Stosuje się w celu zwiększenia czujności innych uczestników ruchu. Dowiedz się, czy zielony listek jest obowiązkowy.

Poruszając się po polskich drogach, można czasami zauważyć auta z zielonymi listkami przyklejonymi z tyłu samochodu. Informują one, że pojazdem porusza się niedoświadczony kierowca, który dopiero niedawno zdał egzamin na prawo jazdy. Stosuje się w celu zwiększenia czujności innych uczestników ruchu. Dowiedz się, czy zielony listek jest obowiązkowy.

Zielony listek na samochodzie – co trzeba o nim wiedzieć?

Zielony liść klonu na białym tle z obwódką to symbol ustanowiony przez międzynarodową Organizację Prewencji Drogowej. Był powszechnie stosowany w krajach Europy Zachodniej, a w Polsce obowiązek jego naklejania na tył samochodu obowiązywał w latach 1974-75.

Zielony listek ma przede wszystkim wzbudzać czujność innych kierowców. Powinni oni szczególnie uważać podczas poruszania się w otoczeniu samochodów z takim oznaczeniem. Dotyczy to m.in. zachowania odpowiedniej odległości podczas jazdy w korku czy w trakcie ruszania pod górkę. Doświadczeni kierowcy nie mogą jednak od razu zakładać, że osoby poruszające się samochodami z zielonymi listkami stanowią większe zagrożenie na drodze. Wiele z nich świetnie czuje się za kierownicą już od pierwszych chwil, a dodatkowo ma aktualną wiedzę na temat przepisów drogowych.

Drugą funkcją zielonego listka jest prośba o wyrozumiałość. Kierowcy, którzy dopiero od niedawna poruszają się po drogach, mogą nieco wolniej wykonywać pewne manewry. Potrzebują więcej czasu, aby upewnić się, czy np. mogą bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie. Używanie sygnałów dźwiękowych w celu pospieszenia takich kierowców może wywołać odwrotny efekt i niepotrzebnie ich zestresować. Warto więc wykazać wyrozumiałość, zwłaszcza że każdy uczestnik ruchu sam był kiedyś początkujący.

Zielony listek – od kiedy będzie obowiązkowy?

Jak już wiesz, zielony listek dla kierowcy, który dopiero zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem pojazdów, był obowiązkowy w latach 70. XX wieku. Obecnie jego stosowanie jest nieobligatoryjne. Wielu początkujących kierowców decyduje się jednak na jego wykorzystanie głównie ze względów wspomnianych wyżej. Nieustannie od wielu lat trwają prace, które skutkowałyby wprowadzeniem obowiązku stosowania takiego symbolu.
Pod koniec 2023 roku nadal nie wszedł on w życie.

Zgodnie z planowanymi zmianami dotyczącymi początkujących kierowców będą oni musieli jeździć z zielonym listkiem przez pierwsze 8 miesięcy od momentu uzyskania prawa jazdy. Co ważne, oznaczenia ma być przypisane do kierowcy, a nie konkretnego samochodu. Jeśli więc zmieni on auto, będzie musiał je odpowiednio oznakować.

Stosowanie zielonego liścia to nie jedyne ograniczenia, które mogą czekać na niedoświadczonych kierowców za jakiś czas. Planowane jest także wprowadzenie innych regulacji. Dotyczą one przede wszystkim:

  • braku możliwości podjęcia pracy jako kierowca – niedoświadczona osoba przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania uprawnień nie będzie mogła pracować tam, gdzie niezbędne jest kierowanie pojazdem,
  • ograniczenia możliwości podróżowania po zmroku – nie są to jednak jeszcze szczegółowe wytyczne, dlatego ciężko przewidzieć ich dokładny zakres,
  • ograniczenia prędkości – młodzi kierowcy będą mogli poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością maksymalną 50 km/h, w terenie niezabudowanym będzie wynosić ona 80 km/h, na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych 100 km/h.

Planowane zmiany mają także wprowadzać całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i innych używek. U młodych kierowców nie będzie więc obowiązywał dopuszczalny limit wynoszący 0,2 promila we krwi. Przewiduje się także wprowadzenie kursów doszkalających. Miałyby one się odbywać w przedziale czasowym od 4 do 8 miesięcy po zdaniu egzaminu. Młody kierowca będzie musiał uzupełnić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na zajęciach teoretycznych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz w trakcie zajęć praktycznych z doskonalenia techniki jazdy.

Wszystkie te zmiany, które mają wejść w życie za jakiś czas, są tworzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Niedoświadczeni kierowcy są bardziej skłonni do popełniania błędów, które mogą skutkować kolizjami oraz wypadkami. Wyróżnia ich także większa brawura za kierownicą. Mogą więc stwarzać większe zagrożenie na drogach niż bardziej doświadczeni kierowcy.

Gdzie kupić i nakleić zielony listek na samochodzie?

Mimo że obecnie nie ma obowiązku stosowania tego rodzaju oznaczenia, to warto o nim pomyśleć.
Zgodnie z planowanymi zmianami przepisów prawa będzie on musiał znajdować się na tylnej lub przedniej szybie. Wymagana jest także minimalna średnica wynosząca 11 cm.

Jeśli chcesz w ten sposób oznakować swój samochód, możesz zamówić zielony listek przez Internet. Znajdziesz go również w stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych, niektórych supermarketach oraz na stacjach benzynowych.

Z czym jeszcze muszą się liczyć niedoświadczeni kierowcy?

Ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy nie wiąże się ze zdobyciem doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Do tego potrzebny jest czas oraz praktyka. Młody kierowca musi samodzielnie przekonać się, jak wygląda codzienna jazda po polskich drogach. Warto także systematycznie odświeżać wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, co jest niezbędne, aby poruszać się bezpiecznie oraz z poszanowaniem innych uczestników.

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, które już teraz funkcjonują w polskim prawie. Przede wszystkim w ich przypadku dopuszczalny limit punktów karnych wynosi 20, jeśli mają prawo jazdy krócej niż rok (kierowcy z większym stażem mogą mieć 24 punkty). Jego przekroczenie wiąże się z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami. Aby je odzyskać, niezbędne jest ponowne zaliczenie całego kursu oraz zdanie egzaminu. Takie ograniczenia mają zniechęcić młodych kierowców do przekraczania prędkości oraz wykonywania niedozwolonych manewrów.

Młodzi kierowcy a ubezpieczenie OC

W przypadku, gdy młody kierowca będzie korzystał z samochodu innej osoby, to musi ona poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, z którym ma zawartą umowę OC. Może to skutkować rekalkulacją składki, czyli zmianą jej wysokości. Jednak takie działanie pozwoli uniknąć problematycznej sytuacji, gdy młody kierowca spowoduje szkodę, prowadząc nie swój samochód.

Osoby, które dopiero zdobywają doświadczenie za kółkiem, muszą także liczyć się z tym, że zapłacą więcej za OC, jeśli będą chciały samodzielnie ubezpieczyć swoje auto.

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników podczas obliczania składki. Wśród nich jest wiek oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Młode osoby są uznawane za potencjalnie większe zagrożenie na drodze, a więc w ich przypadku istnieje większe ryzyko, że towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowania na pokrycie wyrządzonych szkód. To, jak wiek oraz doświadczenie w prowadzeniu samochodu wpływają na wysokość składki, świetnie obrazuje poniższy przykład.

  • · Samochód: Honda Civic z 2018 roku, benzynowy silnik 1.0, 129 KM,
  • · Ubezpieczający: 21- letni mieszkaniec Leszna, prawo jazdy uzyskał w 2002 roku,
  • · Najtańsze ubezpieczenie OC: 706 zł (Trasti).
 
  • · Samochód: Honda Civic z 2018 roku, benzynowy silnik 1.0, 129 KM,
  • · Ubezpieczający: 55- letni mieszkaniec Leszna, prawo jazdy uzyskał w 1986 roku,
  • · Najtańsze ubezpieczenie OC: 418 zł (Benefia).

Jest to przykładowa symulacja, która doskonale obrazuje, że młodzi kierowcy płacą za OC zdecydowanie więcej. Jednym ze sposobów na obniżenie składki, jest ustanowienie współwłaściciela. Kierowcy, którzy jeżdżą bezszkodowo, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki od ubezpieczycieli. Wybierając na współwłaściciela doświadczoną osobę, można z nich skorzystać. Wpłynie to na obniżenie składki. Trzeba jednak pamiętać, że każda szkoda spowoduje utratę części zniżek u obu kierowców.

Młodzi kierowcy dopiero zdobywają doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, dlatego muszą być bardzo ostrożni. Także inni uczestnicy ruchu powinni zwracać na nich większą uwagę. Stosowanie naklejek z zielonym listkiem ma przede wszystkim pełnić rolę informacyjną oraz jest prośbą o większą wyrozumiałość.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników