Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie - co zrobić?

Zatrzaśnięte kluczyki
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie to problem, z którym chociaż raz spotkało się wielu kierowców. Bez nich nie można dostać się do wnętrza pojazdu. Jeśli nie masz przy sobie zapasowego kluczyka, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Dzięki nim uda Ci się wejść do samochodu bez konieczności wybijania szyby. Dowiedz się, jak poradzić sobie bez kluczyków.
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak wygląda procedura awaryjnego otwierania samochodu. Ta cenna wiedza może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.
 

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – co jest najczęstszą przyczyną takiej sytuacji?

Do pozostawienia kluczyków w samochodzie najczęściej dochodzi w wyniku roztargnienia. Może się to zdarzyć np. podczas wyjmowania zakupów czy bagaży. Dość często zdarza się także, że kluczyki zostają wewnątrz pojazdu, gdy kierowca planuje opuścić go tylko na chwilę. Bez względu na to, co jest dokładną przyczyną problemu, trzeba wiedzieć, jak się zachować.
 

Co należy zrobić bezpośrednio po zatrzaśnięcie kluczyków w aucie?

Procedura postępowania po zatrzaśnięciu kluczyków wewnątrz auta zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli dysponujesz zapasowym kompletem i możesz go użyć, skorzystaj z tego rozwiązania. 

Zdecydowanie najbardziej niebezpieczny scenariusz wiąże się z pozostawieniem w samochodzie dziecka lub zwierzęcia. Jeśli do tego doszło, najlepiej niezwłocznie zawiadom policję, która przeprowadzi procedurę awaryjnego otwierania pojazdu. Podczas rozmowy z dyspozytorem obsługującym numer alarmowy poinformuj dokładnie o miejscu, gdzie się znajdujesz, a także o tym, jaki to model i marka auta. Jeśli sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, ze względu np. na wysoką temperaturę otoczenia, nie wahaj się ani chwili i zdecyduj się na wybicie szyby. Pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa, aby ani Tobie, ani dziecku lub zwierzęciu znajdującym się w pojeździe nie stała się krzywda.

Może zdarzyć się, że w pojeździe została uchylona szyba. Spróbuj przez nią otworzyć drzwi, aby dostać się do środka. Najlepiej sprawdzi się do tego cienki drut. Włóż go w szparę, a następnie spróbuj zahaczyć o element otwierający drzwi. Przy odrobinie cierpliwości oraz sprytu może Ci się udać w ten sposób dostać do wnętrza.

Jeśli zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie nie wiążą się z niebezpieczeństwem, a samodzielne otwarcie drzwi nie wchodzi w grę, skorzystaj z usługi profesjonalnego otwierania auta. Oferuje ją wiele firm na terenie całego kraju. Funkcjonują one nie tylko w miastach i mniejszych miejscowościach, ale także w pobliżu najczęściej uczęszczanych tras. Jest to odpłatna usługa, ale w przypadku braku innych możliwości to jedyne dostępne rozwiązanie.
 

Na czym polega profesjonalne awaryjne otwieranie samochodu? 

Firmy świadczące usługę awaryjnego otwierania drzwi stosują dwie metody:
 
  • z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi ślusarskich,
  • z wykorzystaniem specjalnej przyssawki.
 

Warto przyjrzeć się nieco bliżej każdej z nich.

Fachowcy stosują odpowiednie narzędzia ślusarskie, za pomocą których są w stanie uporać się z zamkiem. Wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach, dlatego nie musisz martwić się o uszkodzenie karoserii bądź uszczelek. Pamiętaj jednak, aby wybrać sprawdzonego specjalistę cieszącego się dobrymi opiniami. Doświadczony fachowiec będzie w stanie otworzyć drzwi nawet bez uszkadzania zamka. Koszt takiej usługi jest uzależniony przede wszystkim od marki i modelu pojazdu. Kluczowe znaczenie ma także rodzaj zamka. Im bardziej skomplikowana i czasochłonna konstrukcja, tym wyższa cena.

Drugą metodą jest wykorzystanie specjalnej przyssawki. Umieszcza się ją na szybie, a następnie mocno ciągnie w dół, co pozwala stworzyć niewielką szczelinę. Do niej wkłada się poduszkę hydrauliczną. Po jej napompowaniu i powiększeniu wolnej przestrzeni wsuwa do środka drut. Z jego pomocą specjalista otwiera samochód. Mimo że to skuteczna metoda, to nie do końca jest bezpieczna. Może bowiem dojść do uszkodzenia niektórych elementów. Otwieranie auta z wykorzystaniem przyssawki musi być przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę. 
 

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie a assistance

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie assistance, to w zależności od wybranego pakietu może ono obejmować także pomoc w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz auta. Jeśli masz taką polisę i przydarzyła Ci się taka sytuacja, skontaktuj się z towarzystwem, aby uzyskać więcej informacji. 

Jeżeli w pakiecie będziesz miał taką opcję, to na miejsce zostanie wysłany technik, który udzieli Ci niezbędnej pomocy. Może zdarzyć się również, że otwarcie auta będzie możliwe wyłącznie w określonym warsztacie. Wtedy Twój pojazd zostanie do niego bezpiecznie przetransportowany. Pamiętaj, że każdy pakiet assistance może obejmować różny zakres pomocy. Nie zawsze więc towarzystwo zapewni Ci awaryjne otwieranie pojazdu.

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie assistance? Najczęściej taka polisa nie jest bardzo droga i możesz ją nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór assistance w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, takimi jak OC, AC i NNW. Większość towarzystw oferuje atrakcyjne ceny takich zestawów. Możesz to sprawdzić na podstawie poniższego przykładu.

34-letni mieszkaniec Wrocławia ubezpiecza swój samochód Mazda CX-3 z silnikiem benzynowym 2.0. i do tej pory jeździł bezszkodowo. Za swoje ubezpieczenie w poszczególnych towarzystwach zapłaci:








Jak widzisz, polisę assistance w tym przypadku można dodatkowo nabyć już nawet za 17 zł. Nie jest to wygórowana cena za ochronę, jaką zapewnia. Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia zapoznaj się z co najmniej kilkoma propozycjami różnych towarzystw. W ten sposób wybierzesz polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. 
 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – czego nie należy robić?

Zatrzasnąłeś kluczyki w samochodzie? Przede wszystkim nie panikuj. Pośpiech jest bowiem złym doradcą. Pamiętaj o tym, że wybicie szyby to tylko ostateczność i powinieneś zdecydować się na taki krok wyłącznie wtedy, gdy wewnątrz pojazdu znajduje się dziecko lub zwierzę. W przeciwnym razie lepiej z tego zrezygnować. Dlaczego?

Jeśli zrobisz to nieumiejętnie, to możesz zrobić sobie krzywdę oraz uszkodzić wyposażenie samochodu. Weź pod uwagę także to, że nie będziesz mógł poruszać się autem z wybitą szybą, co będzie oznaczało konieczność wizyty w warsztacie. W przypadku nieuzasadnionego uszkodzenia okna i tak unieruchomisz swój pojazd. Dlatego zdecydowanie lepiej zadzwonić do fachowców, którzy przeprowadzą awaryjne otwieranie samochodu.

Nie zaleca się także samodzielnego podejmowania prób otwarcia zamka poprzez używanie śrubokręta czy innych ostrych narzędzi. Takie działanie może nie tylko nie przynieść oczekiwanego rezultatu, ale także poważnie uszkodzić ten element. Wymiana zamka może być droga i zależy od modelu i marki pojazdu. 

Ważne! W przypadku zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz samochodu nie powinieneś zostawiać go bez nadzoru.
 

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie — podsumowanie

W przypadku zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz pojazdu przede wszystkim należy zachować zimną krew. To kłopotliwa sytuacja, z której jednak można znaleźć wyjście. W pierwszej kolejności zastanów się, czy dysponujesz zapasowym kompletem lub ktoś może Ci go dowieźć na miejsce. Nie powinieneś zostawiać pojazdu bez opieki, gdyż z kluczykami w środku jest idealnym celem dla złodziei. 

Jeśli nie masz zapasowego kluczyka, możesz spróbować samodzielnie otworzyć drzwi przez uchyloną szybę. Musisz to jednak robić ostrożnie, aby niczego nie uszkodzić. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia nie wahaj się wybić szyby. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zadzwonienie do fachowca, który przeprowadzi awaryjne otwieranie samochodu. W ten sposób nie zniszczysz swojego auta, a szybko dostaniesz się do środka. 
 

 

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników