Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak sprawdzić VIN pojazdu za darmo?

vin pojazdu
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Samo sprawdzenie VIN za darmo nie jest trudne. Wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego samochodu lub poprosić właściciela pojazdu o podanie tego numeru. O sprawdzeniu VIN najczęściej mówi się jednak w kontekście chęci zapoznania się z historią pojazdu. Czy można to zrobić, nic za to nie płacąc? Poznaj dostępne sposoby.

Czym jest numer VIN? 

 
Zanim dowiesz się, gdzie sprawdzić VIN za darmo, warto się przyjrzeć, czym dokładnie jest ten numer i w jakim celu się go stosuje.  
 
Numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number) jest unikalnym kodem identyfikacyjnym przypisanym do każdego pojazdu. Składa się z 17 znaków. Występuje nie tylko w osobówkach, ale także w motocyklach, autobusach, autach ciężarowych i wielu innych.  
 
Numer VIN służy do jednoznacznego zidentyfikowania danego pojazdu. Używa się go po to, aby móc bez żadnych wątpliwości określić, o jaki egzemplarz samochodu chodzi. Co ważne, VIN ma charakter międzynarodowy. Nie jest nadawany przez lokalne urzędy, ale przypisuje się go do pojazdu tuż po jego wyprodukowaniu. Ten sam VIN towarzyszy samochodowi przez całe „życie” (poza wyjątkowymi przypadkami, gdy na przykład symbol stanie się nieczytelny i konieczne jest nadanie nowego numeru). 
 
VIN zawiera szeroki zakres informacji dotyczących pojazdu, a opisane wyżej cechy sprawiają, że z jego pomocą można poznać całą historię auta od chwili jego zjechania z taśmy produkcyjnej.  
 
Z czego składa się numer VIN? 
  1. Pierwsze trzy znaki (WMI – World Manufacturer Identifier) wskazują na producenta pojazdu (markę). 
  2. Znaki od 4 do 9 (VDS – Vehicle Descriptor Section) określają rodzaj pojazdu, na przykład, czy jest to samochód osobowy, ciężarowy czy motocykl. Zawierają też informacje o typie silnika, modelu. 
  3. Pozostałe znaki (VIS – Vehicle Identifier Section) to kombinacja identyfikująca konkretny pojazd.  
Numer VIN jest unikalny dla każdego auta, dlatego jest używany do identyfikacji i śledzenia pojazdów przez organy ścigania, agencje ubezpieczeniowe, firmy zajmujące się naprawami i wiele innych podmiotów. 
 
Numer VIN jest zazwyczaj wyryty na tabliczce znamionowej pojazdu oraz umieszczony w kilku miejscach w samochodzie, takich jak deska rozdzielcza, drzwi kierowcy, silnik, klapa bagażnika itp.  
 

Jak sprawdzić VIN za darmo we własnym samochodzie? 

 
VIN własnego samochodu możesz sprawdzić bezpłatnie bez żadnego problemu. Wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego. Numer identyfikacyjny zobaczysz w okienku oznaczonym literą E. Znajdziesz go również na poszczególnych elementach pojazdu. Bardzo ważne jest to, że VIN umieszczony w samochodzie musi być identyczny z tym, który znajdziesz w dokumentach. Jeśli tak nie jest, to oznacza, że samochód był poddawany nielegalnym przeróbkom, uległ poważnemu wypadkowi lub jest kradziony.  
 
Gdzie sprawdzić VIN za darmo w swoim samochodzie? Warto go szukać na takich elementach, jak: 
  • przegroda czołowa, 
  • słupek środkowy prawy, 
  • podłoga bagażnika, 
  • wzmocnienie czołowe, 
  • podłoga pod tylnym fotelem, 
  • wzmocnienie boczne prawe, 
  • podłoga przed lub obok siedzenia pasażera, 
  • obudowa deski rozdzielczej z lewej strony. 
Każda marka, model, a nawet wersja samochodu może mieć numery VIN umieszczone w nieco innych miejscach. Te powyżej opisane są najczęściej stosowane. Nie oznacza to jednak, że zawsze znajdziesz kod w każdym z nich.  
 

Sprawdzanie VIN za darmo – w jakim celu to robić? 

 
Być może zastanawiasz się, do czego może Ci się przydać darmowe sprawdzenie VIN. Znajomość tego unikalnego kodu może być bardzo cenna w wielu sytuacjach. Dzięki temu możesz uniknąć zakupu auta: 
  • pochodzącego z kradzieży, 
  • o nieuregulowanym statusie prawnym (na przykład mającego kilku właścicieli), 
  • po wypadku, 
  • w złym stanie technicznym. 
Ważną wskazówką jest także brak VIN-u w samochodzie, który planujesz kupić. Jeśli jest starty, zamazany lub różni się na poszczególnych elementach nadwozia, jest to poważna „czerwona flaga”. Być może samochód był nielegalnie przerabiany lub składany z części. Może też pochodzić z nielegalnego procederu, głównie z kradzieży. Możliwe również, ze sprzedający celowo ukrywa VIN, gdyż auto z różnych powodów jest wadliwe – przeszło zalanie, jest wycofane z ruchu, nie nadaje się do jazdy. 
 
A zatem sprawdzenie VIN za darmo może Ci dostarczyć bardzo cennych informacji i pozwolić ustrzec się przed poważnymi problemami. Dzięki zweryfikowaniu tego numeru przede wszystkim unikniesz wydania pieniędzy na pojazd, który nie jest tego warty.  
 
Pora dowiedzieć się, jak wykorzystać znajomość numeru VIN w praktyce.  
 

Numer VIN a cofnięty licznik 

 
Nieuczciwy proceder nazywany „kręceniem przebiegu”, a bardziej oficjalnie „modyfikacją wskazań drogomierza” do niedawna był prawdziwą plagą. Bardzo dużo samochodów sprowadzanych z zagranicy, ale nie tylko, miało cofnięte liczniki.  
 
Co ciekawe sprzedawcy „polubili” wartość 87 tysięcy kilometrów. Właśnie takie wskazanie można było znaleźć na drogomierzach wielu aut wystawionych na sprzedaż.  
 
Aby zapobiegać pladze „znikających kilometrów” na licznikach, stacje diagnostyczne zostały zobligowane do rejestrowania przebiegu podczas przeglądu. Zebrane dane trafiają do bazy CEPiK, a tam każdy może je sprawdzić za pomocą serwisu historiapojazdu.gov.  
 
To jeden z powodów, dla którego warto znać numer VIN samochodu, którym jesteś zainteresowany. Możesz sprawdzić w bazie, czy jego przebieg przyrastał w naturalny sposób. Jeśli jeden z odczytów jest niższy niż poprzedni, to ewidentnie ktoś manipulował przy liczniku.  
 

Gdzie sprawdzić VIN za darmo? 

 
Warto rozpocząć analizę VIN w ogólnodostępnej bazie na stronie  historiapojazdu.gov.pl. Jest to rządowa platforma zawierająca dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz jej zagranicznych odpowiedników. Korzystanie z takich zasobów jest całkowicie bezpłatne, co daje temu rozwiązanie sporą przewagą nad komercyjnymi serwisami.  
 
Jeśli przed zakupem samochodu chcesz zweryfikować jego status prawny i historię zupełnie za darmo, właśnie od tej bazy powinieneś rozpocząć analizę.  
 
Aby uzyskać bezpłatny raport, należy wprowadzić na stronie: 
  • numer rejestracyjny, 
  • numer VIN, 
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu. 
Gdy to zrobisz, automatycznie wyświetlą się dane o interesującym Cię samochodzie.  
 
Na stronie historiapojazdu.gov.pl. znajdziesz informacje: 
  • dotyczące przebiegów pojazdów (w Polsce dane są zbierane od 2014 roku),  
  • o tym, czy samochód ma ważne OC, 
  • związane z liczbą poprzednich właścicieli i ich charakterze (osoby fizyczne/przedsiębiorstwa). 
W bazie CEPiK coraz częściej można również zobaczyć wpisy na temat ewentualnej wypadkowości lub wycofaniu z ruchu pojazdu wystawionego na sprzedaż. Dane o szkodach są rejestrowane w rządowym serwisie od 1 marca 2020 roku. 
 
Inne bazy danych o pojazdach, z których można skorzystać za darmo, to np. autobaza.pl lub vin-info.pl. 
 

Sprawdzenie VIN w płatnych serwisach 

 
Całkowity brak opłat to niewątpliwa zaleta sprawdzania VIN za darmo w wyżej opisanych bazach. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie zawsze wygenerowany raport będzie bardzo obszerny. Wszystko zależy od tego, ile danych zostało zamieszczonych w bazie. W przypadku samochodów z zagranicy może nie być ich zbyt wiele.  
 
Jeśli darmowe sprawdzenie VIN Cię nie satysfakcjonuje, możesz poszukać interesujących informacji w płatnych serwisach. Zwykle dają one znacznie bardziej szczegółowe wyniki. Możesz także zamówić próbny darmowy raport, który podpowie Ci, czy warto dalej szukać.  
 
Ile kosztuje usługa w płatnych serwisach? Cena zależy od oferty i cennika konkretnego dostawcy danych, a także od szczegółowości zamawianego raportu. Podstawowe informacje można uzyskać już od 20 zł. Znacznie obszerniejsze zestawienie może kosztować nawet 100 czy 200 zł. Czy warto ponosić takie koszty? 
 
To zależy od Twojej konkretnej sytuacji, jednak bardzo często taki wydatek się opłaca. Jeśli masz zamiar kupić auto za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nie jesteś pewien jego stanu, kilkaset złotych za raport jest uczciwą ofertą. Dzięki takiemu wydatkowi masz szansę uchronić się przed zainwestowaniem w problematyczny pojazd.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników