Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak sprawdzić przebieg auta? 7 prostych sposobów

jak sprawdzic przebieg auta
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Przebieg samochodu to jeden z parametrów, który trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem auta. Jest to informacja o tym, ile kilometrów do tej pory pokonał dany pojazd. Musisz wiedzieć, jak go sprawdzić szybko oraz skutecznie. Zapoznaj się z 7 poradami dotyczącymi przebiegu i przekonaj się, jak szybko możesz go zweryfikować. Ta wiedza przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy planujesz zakup samochodu i chcesz mieć pewność, że wybierzesz egzemplarz w dobrym stanie.

1. Sprawdź książkę serwisową 

 
To jeden z najskuteczniejszych sposób na to, jak sprawdzić przebieg auta. Książka serwisowa to jeden z dokumentów, które nowy właściciel otrzymuje w salonie samochodowym. Zawarte są w niej informacje o przebytych przeglądach wraz z przebiegiem. Jeśli więc chcesz sprawdzić przebieg auta, które planujesz kupić, poproś sprzedawcą o książkę serwisową. W przypadku, gdy jej zawartość obudzi Twoje podejrzenia, to lepiej zrezygnuj z zakupu, aby uniknąć problemów w przyszłości.  
 
Musisz także określić, czy książka to autentyczny dokument. Na pierwszej stronie powinny znajdować się najważniejsze dane samochodu, takie jak marka, model oraz numer VIN. Musi być w niej zawarta także data wydania auta oraz pieczątka salonu. Ten dokument musi także być napisany w kraju, w którym samochód został kupiony. 
 

2. Zweryfikuj informacje w CEPiK 

 
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to system informatyczny zawierający informacje o pojazdach drogowych oraz ich właścicielach. Udostępnia on darmową usługę Historia Pojazdu. Po wpisaniu niezbędnych danych, takich jak numer rejestracyjny, VIN oraz data pierwszej rejestracji, zostaje wygenerowany raport pojazdu. Zawiera on wiele cennych informacji, także tych dotyczących ostatniego przebiegu spisanego podczas przeglądu. Pamiętaj, że ta metoda sprawdzi się przede wszystkim w przypadku co najmniej kilkuletnich samochodów. Wiąże się to z tym, że pierwsze badanie techniczne aut z salonu odbywa się dopiero po 3 latach od zakupu, a następne za 2 lata.  
 
Zapoznanie się z raportem pozwala uzyskać wiele cennych informacji na temat pojazdu dotyczących nie tylko przebiegu. Dzięki niemu dowiesz się m.in. czy auto, które planujesz kupić, nie brało udziału w wypadku lub kolizji oraz czy nie jest kradzione. Warto więc skorzystać z tej usługi. 
 

3. Odwiedź zagraniczne serwisy internetowe 

 
Jeśli planujesz sprowadzić samochód z zagranicy, to musisz wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić przebieg takiego auta. W wielu krajach, takich jak m.in. Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii oraz Holandii dostępne są serwisy internetowe, które działają podobnie, jak polska Historia Pojazdu. Po numerze VIN można sprawdzić np. przebieg. Jest to rozwiązanie, z którego koniecznie powinieneś skorzystać, jeśli zamierzasz sprowadzić auto z zagranicy. 
 

4. Odwiedź ASO 

 
Jeśli chcesz kupić auto, które dotychczasowy właściciel nabył w salonie samochodowym, to koniecznie odwiedź Autoryzowaną Stację Obsługi (ASO). Na miejscu otrzymasz wszystkie najważniejsze informacje na temat samochodu, którym jesteś zainteresowany. Musisz jednak pamiętać, że zostaną one udostępnione tylko właścicielowi pojazdu, dlatego musi być on obecny podczas takiej wizyty. Jeśli jednak nie ma nic do ukrycia, to bez większych problemów powinien się na to zgodzić. Musisz pamiętać także o tym, że nie każdy samochód jest serwisowany w ASO.  
 

5. Sprawdź raporty VIN 

 
W Internecie znajdziesz wiele stron, które oferują przygotowanie kompleksowego raportu samochodu. Takie usługi są płatne, a ich koszt może być bardzo zróżnicowany. Cena zależy głównie od tego, jak obszerny jest raport i jakie dokładne informacje zawiera. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz auto w dobrym stanie technicznym oraz z przebiegiem deklarowanym przez sprzedającego, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie.  
 

6. Skorzystaj z pomocy diagnosty 

 
To kolejny sposób na to, aby w profesjonalny sposób sprawdzić przebieg samochodu, który chcesz kupić. Profesjonalny diagnosta dysponuje sprzętem, który odczytuje dane z komputera pokładowego. Zawarte są w nich informacje także o przebiegu. Takie rozwiązanie jest polecane przede wszystkim w przypadku samochodów z zaawansowanymi układami elektronicznymi. Specjalista jest w stanie wykryć wady pojazdu, także te, które są niewidoczne gołym okiem. 
 

7. Oceń ogólny wygląd samochodu 

 
Podczas oględzin samochodu możesz samodzielnie ocenić, czy deklarowany stan licznika jest zgodny z prawdziwym odczytem. Im większy przebieg, tym można się spodziewać gorszego stanu technicznego auta. Szczególną uwagę zwróć na pedały, kierownicę oraz tapicerkę. Są to bowiem elementy najbardziej eksploatowane, dlatego na nich widać upływ czasu oraz przejechane kilometry. Warto także zwrócić uwagę na wygląd foteli i deski rozdzielczej.  
 
Najczęściej ślady użytkowania pojawiają się na kierownicy po przejechaniu około 100 000 km. W samochodach wyższej klasy dzieje się to najczęściej po pokonaniu 250 – 300 000 km.  
 

Czy warto kupować auto z dużym przebiegiem? 

 
Już wiesz, jak sprawdzić przebieg samochodu, ale powinieneś także dowiedzieć się, czy warto brać pod uwagę pojazdy, w których odczyt licznika jest wysoki. Jest to jedno z pytań, które zadają sobie osoby planujące zakup auta. Dlaczego jest to tak istotne? 
 
 Przede wszystkim im większy przebieg, tym wyższe ryzyko, że konieczne będzie przeprowadzenie kosztownych napraw. Wiele osób za górną granicę uznaje 200 000 km i szuka aut, które mają niższy przebieg. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki wskaźnik licznika można uznać za pożądany. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak model, marka, a także styl jazdy. Przebieg nie powinien być więc jedynym parametrem, który warunkuje zakup konkretnego samochodu. 
 
Kupując auto z dużym przebiegiem, przede wszystkim sprawdź, do jakich celów było ono wykorzystywane. Zazwyczaj samochody, których używały osoby prywatne, są bardziej zadbane. Pojazdy służbowe są co prawda serwisowane, jednak intensywna eksploatacja sprawia, że ich stan techniczny oraz wygląd mogą pozostawiać wiele do życzenia.  
 
Kwestia związana z pożądanym przebiegiem zależy również od budżetu, jakim dysponujesz oraz od tego, jak planujesz użytkować samochód. Jeśli ma to być auto przeznaczone do dojazdów do pracy i poruszania się po mieście, to wysoki odczyt licznika nie powinien stanowić dużego problemu. Jednak w przypadku, gdy ma to być auto przeznaczone do długich i częstych podróży, to zdecydowanie lepiej wybrać model o mniejszym przebiegu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że będziesz musiał wykonywać kosztowne naprawy.  
 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru samochodu? 

 
Zakup używanego samochodu to nie lada wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Jak już wiesz przebieg to nie jedyny wyznacznik, który powinien warunkować wybór konkretnego auta. Przede wszystkim zacznij od zapoznania się z historią pojazdu, co pozwoli Ci określić, czy jest warty uwagi. Niezbędne są także dokładne oględziny. Najlepiej, gdyby podczas nich towarzyszył Ci doświadczony mechanik. Oceni on stan techniczny oraz sprawdzi, czy auto nie ma ukrytych wad, o których nie poinformował Cię sprzedawca. 
 
Oglądając auto, zacznij od zweryfikowania stanu lakieru oraz ogólnego wyglądu nadwozia. Wszelkie rozległe odpryski czy ślady korozji powinny wzbudzić Twoją czujność. Miej na uwadze to, że starsze auta najczęściej mają różnego rodzaju uszkodzenia na karoserii, jednak nie powinny być one duże. 
 
 Wiek samochodu nie usprawiedliwia nieumiejętnych napraw. Różnego rodzaju ślady mogą także świadczyć o przeprowadzonych zabiegach serwisowych, a więc wiązać się z tym, że auto uczestniczyło w wypadku lub kolizji.  Nie zapomnij także o tym, aby dokładnie obejrzeć wnętrze samochodu. Powinno być zadbane, abyś mógł cieszyć się radością z jazdy.  
 
Planując zakup używanego samochodu, musisz wziąć pod uwagę jego wygląd oraz stan techniczny, a także przebieg. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby zweryfikować odczyty licznika. Stosując je, szybko i wygodnie sprawdzisz faktyczny przebieg samochodu, który planujesz kupić.  
 
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników