Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

BLS – czym jest i na czym polega bezpośrednia likwidacja szkód?

bezpośrednia likwidacja szkód
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Bezpośrednia likwidacja szkody oferowana przez firmę ubezpieczeniową jest jedną z opcji, z jakich może skorzystać poszkodowany w kolizji drogowej. Taka procedura pozwala na szybkie i sprawne zlikwidowanie szkody z OC sprawcy wypadku. Zobacz, kiedy można zastosować BLS i w jakich sytuacji warto się zdecydować na taki sposób zgłaszania roszczeń do ubezpieczyciela.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód? 


Termin bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) w dziedzinie ubezpieczeń odnosi się do procesu, w którym ubezpieczyciel samodzielnie zajmuje się obsługą i rozpatrywaniem roszczeń zgłoszonych przez klientów. Dokonuje tego bez udziału zewnętrznych podmiotów (na przykład niezależnych rzeczoznawców). Jest to proces, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe obsługuje całość roszczenia i podejmuje decyzje w sprawie wypłaty świadczeń bez konieczności korzystania z pośredników. 
 
Firma ubezpieczeniowa, w której wykupiłeś ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), jest wówczas w całości odpowiedzialna za wypłatę odszkodowania lub naprawę zniszczonego samochodu.  
 
Dotyczy to tylko sytuacji, w której Twoje auto ucierpiało w wyniku wypadku spowodowanego przez innego kierowcę. 
 
W przypadku BLS rzeczoznawcy towarzystwa ubezpieczeniowego analizują i oceniają szkody zgłoszone przez klienta. Następnie podejmują decyzje dotyczące wypłaty świadczenia lub odrzucenia roszczenia w oparciu o polisę ubezpieczeniową oraz wyniki swojej oceny. 
 
Korzyścią dla klienta w przypadku bezpośredniej likwidacji szkód może być szybsza obsługa szkody, ponieważ nie ma konieczności oczekiwania na działania niezależnych rzeczoznawców lub firm zewnętrznych. Istnieje jednak ryzyko, że towarzystwo ubezpieczeniowe może być mniej bezstronne w swoich decyzjach. Nie da się ukryć, że ubezpieczycielowi zależy na poniesieniu jak najniższych kosztów wypłaty odszkodowania. To może prowadzić do sporów w przypadku trudnych roszczeń. 
 
Warto zauważyć, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bezpośrednią likwidację szkód. Niektóre nadal korzystają z usług niezależnych rzeczoznawców lub firm zewnętrznych do rozpatrywania roszczeń. Ostatecznie proces likwidacji szkód zależy od polityki danego ubezpieczyciela. 
 

Czym różni się BLS od standardowego procesu likwidacji szkody?
 

Standardowa procedura likwidacji szkody polega na tym, że poszkodowany kierowca musi skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i przedstawić potrzebne dokumenty. Zgodnie z przepisami firma ubezpieczeniowa ma od tego momentu 30 dni na wypłatę odszkodowania. W szczególnie skomplikowanych sprawach może się to przedłużyć maksymalnie do 90 dni.  
 
W przypadku BLS szkoda jest natomiast likwidowana przez ubezpieczyciela osoby poszkodowanej. Po zgłoszeniu własnemu ubezpieczycielowi roszczenia, czyli poinformowaniu go o uszkodzeniu samochodu w kolizji, to on szacuje rozmiar szkody i wypłaca odszkodowanie. Następnie rozlicza się z firmą ubezpieczeniową sprawcy bez udziału poszkodowanego. Dzięki temu może on zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku. BLS jest bardzo wygodną opcją i znacząco przyspiesza czas wypłaty odszkodowania.  
 

Kiedy można skorzystać z BLS? 


Korzystanie z BLS jest dobrowolne. Jeśli zostałeś poszkodowany w kolizji, to Ty decydujesz, jak zostanie zlikwidowana Twoja szkoda. Możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela lub skontaktować z firmą ubezpieczeniową sprawcy. 
 
Co ważne, masz taki wybór tylko wówczas, gdy obaj ubezpieczyciele przystąpili do systemu BLS. Jeśli tak nie jest, pozostaje Ci standardowa procedura.  
 
Ponadto skorzystasz z systemu BLS, tylko gdy: 
  • szkoda jest drobna – jej wartość nie przekracza 30 tys. zł, 
  • w kolizji brały udział tylko dwa samochody, 
  • szkody ograniczają się do szkód rzeczowych, czyli uszkodzenia pojazdu, a nie dotyczą ludzi,  
  • do zdarzenia doszło w Polsce. 
System BLS cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów firm ubezpieczeniowych, ponieważ daje sporą wygodę. Mimo to nie wszyscy ubezpieczyciele umożliwiają skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkód.  
 
Jeżeli liczy się dla Ciebie bardzo szybka i sprawna obsługa szkody (na przykład używasz samochodu w celach zarobkowych), zwróć uwagę, czy firma ubezpieczeniowa, w której kupujesz OC, zapewnia BLS. 
 

Korzyści bezpośredniej likwidacji szkody 


Bezpośrednia likwidacja szkód ma kilka potencjalnych zalet dla klientów towarzystw ubezpieczeniowych. Zobacz, co możesz zyskać, decydując się na wariant BLS w swoim ubezpieczeniu.  
  • Wygoda dla klienta – sprawą zajmie się Twoja firma ubezpieczeniowa, a Ty nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań. Nie masz między innymi konieczności kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy ani pertraktowania z samym winnym powstania szkody. Dodatkowo w ramach BLS niekiedy są dostępne dodatkowe usługi, takie jak holowanie czy auto zastępcze.  
  • Szybsza obsługa roszczeń – bezpośrednia likwidacja szkód może przyspieszyć proces obsługi zgłoszenia, ponieważ nie wymaga konieczności czekania na działanie niezależnych rzeczoznawców lub firm zewnętrznych. Umożliwia to klientom uzyskanie odszkodowania szybciej, co jest szczególnie ważne w przypadku nagłych sytuacji. 
  • Wygodny kontakt z ubezpieczycielem – klienci mogą bezpośrednio komunikować się z pracownikami towarzystwa ubezpieczeniowego. To może ułatwić uzyskanie informacji na temat statusu roszczenia, procedur i dokumentów wymaganych do wypłaty świadczenia. 
  • Redukcja kosztów – BLS niekiedy może pomóc w zmniejszeniu kosztów obsługi roszczeń. Jest to korzystne dla towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ eliminuje konieczność wynajmowania niezależnych rzeczoznawców lub firm zewnętrznych. To z kolei może przekładać się na niższe składki ubezpieczeniowe dla klientów. 
  • Większa kontrola towarzystwa ubezpieczeniowego – bezpośrednia likwidacja szkód umożliwia ubezpieczycielowi większą kontrolę nad całym procesem obsługi roszczeń. To może prowadzić do lepszej i bardziej spersonalizowanej obsługi klienta i podejmowania elastycznych decyzji w niektórych przypadkach. 
Warto pamiętać, że bezpośrednia likwidacja szkód nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich klientów. Nie jest to również opcja pozbawiona pewnych wad. Dotyczy to zwłaszcza skomplikowanych przypadków lub kontrowersyjnych roszczeń. Wówczas może być trudno dojść do porozumienia z ubezpieczycielem, jeśli zaproponuje niekorzystną z punktu widzenia klienta metodę likwidacji szkody.   
 
Przyjrzyj się, jakie są mankamenty BLS, aby zyskać pełny obraz sytuacji oraz podjąć decyzję, czy jest to korzystne rozwiązanie dla Ciebie. 
 

Na co uważać, korzystając z BLS? 


Bezpośrednia likwidacja szkód ma sporo zalet, ale również wiąże się z pewnymi wadami. Zobacz, na jakie minusy BLS warto zwrócić uwagę i na jakie ryzyko uważać 
  • Brak niezależnej oceny – w przypadku bezpośredniej likwidacji szkód towarzystwo ubezpieczeniowe samo dokonuje oceny roszczenia. To może rodzić ryzyko konfliktu interesów, ponieważ firma jest zainteresowana minimalizacją wypłaty. To czasami prowadzi do sporów. 
  • Brak obiektywizmu – niezależni rzeczoznawcy zapewniają obiektywną ocenę szkody. W przypadku bezpośredniej likwidacji szkód ocena może być subiektywna, co może wpłynąć negatywnie na uczciwość całego procesu. 
  • Mniejsza elastyczność – niezależni rzeczoznawcy mają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach, a to może pomóc w bardziej trafnym ustaleniu wartości szkody. W ramach BLS  towarzystwo ubezpieczeniowe może być mniej elastyczne w tym zakresie. 
  • Dłuższy proces odwoławczy – jeśli klient nie jest zadowolony z decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku bezpośredniej likwidacji szkód, proces odwoławczy może być bardziej skomplikowany i dłuższy. 
  • Brak alternatywnego punktu widzenia – BLS może wykluczać możliwość przedstawienia alternatywnego punktu widzenia lub opinii niezależnych ekspertów. 
Wybór między bezpośrednią a standardową likwidacją szkód nie jest oczywisty. Zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego oraz Twojej indywidualnej sytuacji. Najważniejsze, by mieć świadomość plusów i minusów każdej z opcji, by podjąć najlepszą decyzję  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników