Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie OC taxi — ile kosztuje? 

ubepieczenie oc taxi
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, a więc także dla tych wykorzystywanych do odpłatnego przewozu osób. Jeśli chcesz kupić taką polisę, to musisz się liczyć z tym, że Twoja składka może być znacznie wyższa niż w przypadku samochodu na własny użytek. Dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC taksówki oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru najlepszej oferty.

Dlaczego ubezpieczenie taxi jest droższe? 

 
Na samym początku warto się zastanowić, dlaczego polisa OC dla właścicieli taksówek jest droższa niż w przypadku aut wykorzystywanych do celów prywatnych. Musisz wiedzieć, że wszystkie towarzystwa podczas obliczania wysokości składki biorą pod uwagę ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku, a więc sytuacji, gdy ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Samochody specjalnego przeznaczenia, do których zalicza się właśnie pojazdy przeznaczone do przewozu ludzi, są traktowane jako stwarzające większe ryzyko na drodze. 
 
Ubezpieczenie OC taksówki jest najczęściej droższe głównie ze względu na: 
  • większe prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi kierowcy – przewożeni pasażerowie mogą wywierać presję na kierowcy, aby np. szybciej dojechał do miejsca docelowego czy też zagadywać go w trakcie jazdy, co wpływa na obniżenie skupienia, 
  • duży przebieg – taksówka pokonuje każdego dnia wiele kilometrów, a im więcej czasu spędza na drodze, tym większe ryzyko kolizji, 
  • większe zużycie samochodu – częsta eksploatacja wiąże się z ryzykiem usterki, a ta obniża sprawność pojazdu, a tym samym bezpieczeństwo jazdy, 
  • poruszanie się po ruchliwych miastach – w dużych aglomeracjach, w których po drogach jeździ wielu kierowców, ryzyko stłuczki czy wypadku jest większe niż w małych miejscowościach. 
Pamiętaj! Przeznaczenie samochodu jest tylko jednym z wielu czynników, które biorą pod uwagę towarzystwa podczas obliczania wysokości składki.  
 

Składa OC dla taksówki – od czego zależy? 

 
Podczas obliczania składki dla taxi ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Można podzielić je na parametry pojazdu, a także dane właściciela. Do pierwszych z nich można zaliczyć przede wszystkim: 
  • markę i model pojazdu, 
  • rok produkcji, 
  • rodzaj paliwa, 
  • przebieg (aktualny i planowany), 
  • pojemność i moc silnika, 
  • stan techniczny. 
Dane właściciela, które najczęściej są uwzględniane, to przede wszystkim: 
  • wiek kierowcy, 
  • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, 
  • miejsce zamieszkania, 
  • historia ubezpieczeniowa. 
Jak widzisz, na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojej taksówki, wpływa wiele różnorodnych czynników. Na ich podstawie ubezpieczyciele szacują, jakie jest ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy zamieszkujący duże miasta, którzy są właścicielami szybkich samochodów o mocnych silnikach, muszą się liczyć z najwyższymi składkami na ubezpieczenie OC.  
 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC taxi? 

 
Aby dowiedzieć się, ile może kosztować OC taksówki, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci. Z ich pomocą szybko i wygodnie obliczysz składkę. Poniżej znajdziesz przykład, który pomoże Ci zwizualizować zależność wysokości ubezpieczenia od modelu, marki oraz typu silnika. 
 
Przykład. 
 
42-letni kierowca, który ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu od 23 lat mieszka w Andrychowie. Już od kilkunastu lat kupuje OC i AC oraz jeździ bezszkodowo, za co zgromadził zniżki. Za ubezpieczenie OC konkretnego samochodu zapłaci: 
 
 
 Model, marka auta i pojemność silnika   Najniższa składka OC                           
 Toyota Auris, 2018 rok, silnik benzynowy 1.6   1140 zł 
 Volkswagen Passat, 2015 rok, silnik diesla 2.0   1470 zł 
 Skoda Superb, 2019 rok, silnik diesel 2.0   1307 zł 
 
Jak widzisz, ceny ubezpieczenia OC są różne. Warto wiedzieć, że wysokość składki będzie niższa w przypadku takich samych modeli pojazdów wykorzystywanych do celów prywatnych. Doświadczony kierowca może liczyć na to, że zapłaci za taką polisę nawet o połowę mniej niż w powyższym przykładzie.  
 

Jak wybrać ubezpieczenie OC taksówki? 

 
Zanim wybierzesz konkretną ofertę na ubezpieczenie OC, musisz wiedzieć nieco więcej na temat tej polisy. Przede wszystkim jest ona obowiązkowa, co oznacza, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi ją zakupić. Zakres ochrony jest regulowany przepisami prawa, a dokładniej ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W praktyce oznacza to, że każde towarzystwo musi gwarantować taką samą ochronę. Poszczególne oferty mogą różnić się od siebie tylko ceną. Nie ma więc sensu wybierać droższego OC, gdyż nie Ci to żadnych dodatkowych profitów.  
 
Korzystając z kalkulatora dostępnego w sieci, znajdziesz najtańszą polisę. 
 
Pamiętaj jednak, że najniższa cena to nie jedyny parametr, którym powinieneś się kierować przy wyborze ubezpieczenia OC taxi. Zwróć uwagę także na: 
  • renomę ubezpieczyciela – wybierając sprawdzoną i zaufaną firmę masz większe szanse na to, że w razie problemów otrzymasz pomoc, a wypłata odszkodowania będzie przebiegała sprawnie, 
  • sposób zgłaszania szkody – najwygodniejszym rozwiązaniem jest informowanie o nich przez internet,  
  • możliwość Bezpośredniej Likwidacji Szkody – polega na tym, że odszkodowanie jest wypłacane przez towarzystwo pokrzywdzonego, a następnie ubezpieczyciel rozlicza się z firmą sprawcy. 
Warto więc dobrze przemyśleć wybór ubezpieczenia OC, aby mieć pewność, że spełni ono wszelkie oczekiwania. 
 

Jakie ubezpieczenie warto kupić? 

 
OC to obowiązkowa polisa, a więc nie masz możliwości rezygnacji z niej. W przypadku taksówki warto pomyśleć także o zakupie dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest autocasco, czyli AC. Zapewnia ono pokrycie szkód m.in. powstałych w zdarzeniu drogowym, których sprawcą był kierujący pojazdem. Musisz jednak mieć na uwadze to, że niektóre towarzystwa mogą odmówić sprzedaży polisy OC właścicielom taksówek, ze względu na wysokie ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.  
 
Pamiętaj! Jeśli znajdziesz interesującą Cię ofertę na AC, przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz w nich najważniejsze informacje dotyczące m.in. sposobu likwidacji szkody lub wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w przypadku których wypłata odszkodowania jest niemożliwa. 
 
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup specjalnych pakietów przeznaczonych dla całych flot pojazdów taxi. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zarządzasz kilkoma lub więcej samochodami, to takie rozwiązanie może być dla Ciebie najkorzystniejsze. W skład takiego pakietu wchodzi oprócz OC także AC, NNW oraz assistance. Daje on pełną ochronę, która może przydać się w różnych sytuacjach na drodze. Sprawdź, które towarzystwa oferują możliwość zakupu takiego zestawu. 
 
Ubezpieczenia OC taxi są najczęściej droższe niż w przypadku samochodów wykorzystywanych do prywatnych celów. Możesz jednak znaleźć korzystną ofertę, korzystając z porównywarek dostępnych w sieci. Dzięki nim szybko i bez wychodzenia z domu przeszukasz propozycje wielu ubezpieczycieli oraz porównasz ich ceny.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników