Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Najtańsze OC - dlaczego warto kierować się ceną?

Droga
Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zgodnie z wymogami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy dopuszczony do jazdy po drogach samochód musi mieć wykupioną polisę OC, w której minimalny zakres ochrony jest określony przepisami prawa. Oznacza to, że polisę OC wybieramy spośród ofert charakteryzujących się niemal identycznym zakresem ochrony, a więc podstawowym kryterium wyboru stanowi wysokość składki. Czy jednak wysokość składki jest czynnikiem, który powinniśmy uznać za decydujący?

Co przemawia za wyborem najtańszego OC?

 

W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia szkody (według danych przedstawionych przez Policję w roku 2013 na drogach w Polsce doszło do 35 385 wypadków oraz 339 581 kolizji) bazowa stawka za ubezpieczenie OC jest względnie wysoka – i dla osoby całkowicie pozbawionej dodatkowych zniżek najtańsze ubezpieczenie OC z niemal stuprocentową pewnością będzie najlepszą ofertą.

- Wysokość minimalnej sumy ubezpieczenia ustalana jest odgórnie.

- Od 11 lutego 2013 roku każde z TU musi stosować jednolite zasady związane m. in. z podpisywaniem i rozwiązywaniem umowy oraz kwestiami formalno-prawnymi.

- Świadczenie ubezpieczeniowe nie ma dla nas żadnego znaczenia – cała suma wypłacana jest osobie poszkodowanej.

- Ewentualne podniesienie stawki ze względu na szkodowość nastąpi w odniesieniu do dotychczasowej składki.

Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe konkurują ze sobą nie tylko ceną – oferując w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC dodatkowe bonusy, najczęściej w postaci wymienionej już podwyższonej sumy ubezpieczenia lub zróżnicowanych pakietów assistance.

 

Co oprócz OC znajdziemy w pakietach?

 

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ustala minimalne warunki, jakie musi spełniać polisa OC – nie nakłada jednak żadnych limitów jeżeli chodzi o rozszerzanie oferty. W związku z tym niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe postanowiły zachęcić klientów nie tyle samą ceną, co dodatkową ochroną, często oferując specjalne pakiety. Najczęściej stosowanymi dodatkami są:

- Podwyższenie sumy ubezpieczenia OC

- Assistance, obejmujące m.in. pomoc na miejscu wypadku, pomoc drogową, holowanie na określoną odległość (zazwyczaj 50 – 100 kilometrów) i pomoc przy wymianie koła

- Pakiety ochronne (zazwyczaj na szyby i opony)

- Samochód zastępczy (zwykle od 1 do 3 dni)

- Zielona Karta (ubezpieczenie OC zawarte w Polsce nie działa w niektórych państwach i Zielona Karta jest tam wymagana)

- Ubezpieczenie NNW

- Pakiety zdrowotne

 

Czy dodatkowe bonusy mają wpływ na atrakcyjność ubezpieczenia?

 

Wszystko zależy od naszych potrzeb i uwarunkowań – na początek musimy zadać sobie pytanie, czy w ogóle potrzebujemy wszystkich elementów oferowanego pakietu.

Istnieje wiele osób, dla którzych bonusy zawarte w pakietach będą całkowicie zbędne – dla przykładu posiadacz samochodu, który nie zamierza wyjeżdżać poza Polskę nie skorzysta z Zielonej Karty, posiadacz zawartego już ubezpieczenia AC lub Assistance nie wykorzysta świadczeń medycznych, nie zyska także na dodatkowym ubezpieczeniu szyb i opon itd.

Podobnie wygląda sprawa z samochodem zastępczym – możliwe, że tańszą i wygodniejszą opcją będzie samodzielne wynajęcie auta, a nawet korzystanie z taksówek czy masowej komunikacji.

Jeżeli jednak będą one przydatne – a w ofercie TU znajdziemy pakiet, który zawiera interesujące nas dodatki, to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest analiza kosztów. Będziemy potrzebowali do tego pewnej orientacji w rynku ubezpieczeń, dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń online.

Może okazać się, że najtańsze OC, rozbudowane jednak o dodatkowe, oferowane przez TU umowy będzie znacznie tańsze od gotowego pakietu – a jednocześnie zapewni nam taki sam stopień ochrony. Rozwiązanie to ma dodatkową zaletę – do "podstawowego" OC możemy w idealnej sytuacji dobrać dokładnie to, czego potrzebujemy, płacimy więc wyłącznie za niezbędny zakres ochrony.

Jeżeli kalkulator ubezpieczeń OC/AC online i porównanie z samodzielnie złożoną polisą nie dostarczy nam jednoznacznie korzystniejszej oferty pakietowej – wówczas podstawowym kryterium doboru najlepszego ubezpieczenia OC powinna pozostać cena.

 

Podsumowanie

 

Dodatkowe bonusy i rozszerzenia oferowane w ramach OC oznaczają zwykle wyraźnie wyższą jego cenę – oczywiście warto i należy porównać ich zakres ochrony oraz opłacalność, rzadko jednak kiedy będą one optymalnym wyborem.

Ubezpieczenia obowiązkowe to jedna z tych nielicznych kategorii, w której produkt najtańszy jest najczęściej najlepszym wyborem. Pamiętaj, że na rankomat.pl znajdziesz oc najtaniej i zyskasz do 50% ceny ubezpieczenia.

 

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników