Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kasacja samochodu - jak to zrobić krok po kroku?

kasacja samochodu
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kasacja pojazdu to jedyne rozwiązanie, jeśli stan techniczny auta nie jest najlepszy, a naprawa samochodu przekracza jego wartość. Zezłomowanie może być opłacalne, dlatego decyduje się na nie wiele osób. Dowiedz się, jak oddać auto na złom oraz o czym musisz wówczas pamiętać. Zapoznaj się z praktycznym poradnikiem i przekonaj się, jak krok po kroku zezłomować auto.
Kasacja samochodu jest niezbędna, jeśli chcesz wyrejestrować swój pojazd. Aby to zrobić, musisz otrzymać odpowiedni dokument i zgłosić się z nim do Wydziału Komunikacji.

Na czym polega kasacja pojazdu?

Kasacja to zezłomowanie pojazdu nienadającego się dalszego użytkowania. Może być przeprowadzona wyłącznie na stacjach demontażu mających zezwolenie na ten rodzaj działalności. W zamian za oddanie auta do kasacji właściciel pojazdu otrzymuje wynagrodzenie. To, ile uda Ci się zarobić na takiej transakcji, zależy od marki i modelu, a także stanu technicznego auta i wielu innych czynników. Na stacjach demontażu odzyskuje się bowiem elementy, które nadają się do dalszego użytku. Są one sprzedawane, a pozostałe części pojazdu podlegają utylizacji. 

Jaką kwotę można uzyskać, oddając auto do kasacji? Najczęściej nie przekracza ona kilkuset złotych. Warto porównać stawki na różnych stacjach, aby wybrać najkorzystniejszą. Pamiętaj o tym, aby wybierać tylko sprawdzone miejsca, które działają w pełni legalnie. 
 

Kasacja samochodu – kiedy jest wskazana?

Kasacja pojazdu dotyczy przede wszystkim samochodów, które:
 
  • uległy poważnej szkodzie w wyniku uczestniczenia w wypadku drogowym,
  • są w złym stanie technicznym, a poruszanie się nimi może zagrażać nie tylko kierowcy, ale i innym uczestnikom ruchu,
  • mają wiele usterek, a ich sprzedaż jest praktycznie niemożliwa,
  • nie zostały dopuszczone do ruchu.

Jeśli jesteś właścicielem auta, które z różnych przyczyn nie nadaje się do dalszego użytkowania, a jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, to rozważ oddanie go do kasacji. To rozwiązanie pozwoli Ci pozbyć się problemu, a także nieco na tym zarobić. 
 

Kasacja samochodu krok po kroku 

Kasacja pojazdów nie jest skomplikowanym procesem, jednak musisz wiedzieć, jak postępować krok po kroku. Poniżej znajdziesz praktyczną instrukcję, która powinna Ci pomóc, jeśli planujesz zezłomować swój samochód.
 
  1. Znajdź stację demontażu, która ma pozwolenie od Marszałka Województwa na prowadzenie tego rodzaju działalności. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w takim miejscu zrobisz to legalnie oraz otrzymasz potwierdzenie usługi.
  2. Przygotuj dokumenty, których będziesz potrzebować do zezłomowania samochodu (więcej informacji na ich temat znajdziesz w dalszej części poradnika).
  3. Udaj się na wybraną stację demontażu i podpisz umowę kupna-sprzedaży. Dowiedz się, czy będziesz musiał samodzielnie dostarczyć samochód, czy też firma świadczy usługi transportowe.
  4. Odbierz wszystkie niezbędne dokumenty od pracownika stacji demontażu: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli została wydana) oraz potwierdzenie unieważnienia tablic rejestracyjnych.
  5. Z kompletem dokumentów udaj się Wydziału Komunikacji w ciągu 30 dni od ich otrzymania. Wyrejestrowanie musi odbyć się w miejscu ostatniej rejestracji pojazdu. Dokumenty można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać pocztą lub skorzystać z drogi elektronicznej (jeśli urząd udostępnia taką opcję). Koszt wyrejestrowania auta to 10 zł.
  6. Poinformuj ubezpieczyciela o kasacji pojazdu, aby rozwiązać umowę polisy. Złóż także wniosek o zwrot niewykorzystanej części opłaconej składki. 
W ten sposób oddasz swój samochód do kasacji zgodnie z prawem i unikniesz niepotrzebnych problemów. Pamiętaj, że nawet jeśli pojazd jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do bezpiecznej jazdy, ale jest zarejestrowany, to musi mieć ważne OC. Jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, grozi Ci surowa kara finansowa. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje systemem, który jest w stanie wykryć nawet 1-dniowe opóźnienie. 
 

Kasacja pojazdów – jakich dokumentów potrzebujesz, aby zezłomować samochód?

Dokumenty, których potrzebujesz, aby oddać pojazd do kasacji:
 
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • dowód osobisty,
  • tablice rejestracyjne,
  • umowa kupna-sprzedaży (lub faktura).
Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, potrzebne jest pisemne pełnomocnictwo – gdy nie ma możliwości osobistego pojawienia się każdego z nich w urzędzie. Z kolei w przypadku firm, trzeba także przedstawić wpis do ewidencji działalności gospodarczej. 

Może zdarzyć się, że dowód rejestracyjny został zniszczony, zatrzymany przez policję lub zagubiony. W takiej sytuacji także możliwa jest kasacja pojazdu, jednak będziesz potrzebować dokumentu zastępczego. Aby go otrzymać, zgłoś się do Wydziału Komunikacji, gdzie go otrzymasz. Z nim Twój samochód powinien bez problemu zostać przyjęty do wybranej stacji demontażu.
 

Złomowanie pojazdu – co jeszcze trzeba wiedzieć? 

Planujesz oddać swój samochód do kasacji, ale wcześniej chcesz wymontować z niego niektóre elementy, aby je sprzedać? Musisz to robić z rozwagą, aby uniknąć problemów. Przede wszystkim większość stacji demontażu wymaga, aby przyjmowany pojazd miał co najmniej 90% pierwotnej masy. Informację o wadze samochodu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Co w przypadku, gdy po zważeniu pojazdu okaże się, że jego masa wynosi mniej? W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba dopłacić za każdy brakujący kilogram. Ustal dokładnie te szczegóły, zanim zdecydujesz się na kasację pojazdu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa możesz oddać na złom auto bez wszystkich elementów. Jednak mimo tego warto zachować w nim następujące podzespoły:
 
  • kompletny silnik,
  • skrzynię biegów,
  • układ hamulcowy,
  • układ jezdny wraz z kołami,
  • karoserię z wybitym numerem VIN zgodnym z tym zawartym w dokumentach.
Jeśli się ich pozbędziesz, może okazać się, że waga będzie znacząco odbiegać od pierwotnej masy auta, a Ty narazisz się na dodatkowe koszty. 
Jeśli zależy Ci na odzyskaniu niektórych części ze swojego samochodu, to możesz z niego usunąć przede wszystkim lekkie elementy z kabiny. W większości są one wykonane z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Możesz również pozbyć się szyb i obudowy lamp, radia czy bezpieczników. Ich wyjęcie nie powinno znacząco zmniejszyć masy samochodu. Takie części samochodowe możesz sprzedać np. za pośrednictwem popularnych serwisów z ogłoszeniami. Dzięki temu nieco zarobisz. 
 

Dlaczego wybór sprawdzonej stacji demontażu pojazdów jest tak ważny?

Zanim oddasz swój pojazd do kasacji, musisz wybrać odpowiednią stację, która się tym zajmie. Warto wcześniej skontaktować się z co najmniej kilkoma punktami, aby poznać oferowane ceny oraz dokładne warunki. W ten sposób wybierzesz miejsce, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Jak już wiesz, stacja pojazdu musi mieć zezwolenie wydane przez Marszałka Województwa. Listę takich miejsc możesz znaleźć na stronach internetowych poszczególnych jednostek administracyjnych. Działanie bez zezwolenia nie jest legalne i oddając auto do takiej placówki, narażasz się na problemy. Przede wszystkim złomowanie auta jest niebezpieczne dla środowiska, gdyż stwarza ryzyko jego poważnego zanieczyszczenia. Musi odbywać się w odpowiednich warunkach z przestrzeganiem określonych procedur. Wybór miejsca działającego na podstawie stosownego zezwolenia jest ważne także ze względu na to, że tylko w takiej stacji demontażu otrzymasz zaświadczenie potrzebne do wyrejestrowania samochodu. Bez niego będzie to niemożliwe. 
 

Kasacja samochodu — podsumowanie

Oddanie auta na złom to bardzo często najlepszy sposób na pozbycie się pojazdu, który i tak nie daje się do dalszego użytkowania ze względu na zły stan techniczny. W całym kraju znajdziesz stacje demontażu oferujące taką możliwość. Pamiętaj, aby wybierać jedynie sprawdzone miejsca, które działają legalnie. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów udaj się do właściwego Wydziału Komunikacji i tam wyrejestruj auto. Nie zapomnij także o zgłoszeniu tego faktu ubezpieczycielowi i złożeniu wniosku o odzyskanie części opłaconej składki OC. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników