Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kara za brak przeglądu w 2023 – ile wynosi?

kara za brak przegladu
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Każdy pojazd musi regularnie przechodzić badanie techniczne, którego głównym celem jest ocena jego stanu. Pozwala ono sprawdzić, czy w aucie nie pojawiły się uszkodzenia, które mogę negatywnie wpływać na bezpieczeństwo poruszania się nim. Za jazdę bez ważnego przeglądu grożą wysokie kary. Dowiedz się, ile wynoszą one w 2023 roku.

Badania techniczne pojazdu – jak często trzeba je wykonywać? 

 
Obowiązek wykonywania regularnych badań technicznych dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, a więc nie tylko samochodów osobowych, ale także ciągników czy motocykli. Dzieli się je pod względem częstotliwości wykonywania na: 
  • okresowe – są obowiązkowe dla pojazdów mechanicznych, a ich częstotliwość zależy od wieku i typu pojazdu, 
  • dodatkowe – kierują na nie organy kontroli ruchu drogowego, jeśli stan techniczny pojazdu budzi wątpliwości,
  • badania co do zgodności z warunkami technicznymi – obowiązek ich wykonywania dotyczy tylko właścicieli samochodów zabytkowych przed ich pierwszą rejestracją w Polsce. 
Pamiętaj! W przypadku samochodów osobowych pierwsze badanie techniczne trzeba wykonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Kolejne natomiast należy przeprowadzić w ciągu kolejnych 2 lat (5 lat od rejestracji). Każde następne trzeba powtarzać co roku.  
 

Jak przebiega badanie techniczne pojazdu? 

 
W trakcie takiego przeglądu dokładnie sprawdzane są następujące elementy pojazdu: 
  • układ kierowniczy, 
  • pasy bezpieczeństwa, 
  • układ wydechowy, 
  • ogumienie, 
  • hamulce, 
  • oświetlenie, 
  • zawieszenie, 
  • nadwozie. 
Podczas badania technicznego sprawdzana jest także emisja spalin. Najczęściej trwa ono od 15 do 30 minut.  
 

Kara za brak przeglądu – ile wynosi w 2023 roku? 

 
Brak ważnego przeglądu wiąże się z karami finansowymi. Każdy, kto jeździ takim pojazdem, musi więc liczyć się z konsekwencjami. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany przez uprawniony do tego organ, zostanie ukarany mandatem w wysokości od 1500 do 5000 zł. Jak widzisz, jazda bez ważnego przeglądu może być bardzo kosztowna.  
 
Trzeba także liczyć się z tym, że właścicielowi pojazdu bez ważnego przeglądu technicznego zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie ponownego badania w ciągu 7 dni.  
 
Pamiętaj! Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego otrzymasz dokument, ale nie jest on równoznaczny z  dopuszczeniem auta do ruchu. Jest niezbędny jedynie po to, abyś mógł bez przeszkód dojechać do najbliższej stacji kontroli. Jeśli stan techniczny samochodu jest bardzo zły, będziesz musiał przetransportować go np. na lawecie.  
 

Kara za brak przeglądu – jak odzyskać dowód rejestracyjny? 

 
Jeśli już wiesz, co grozi za brak przeglądu, powinieneś dowiedzieć się także, w jaki sposób odzyskać dowód rejestracyjny w przypadku, gdy zostanie on zatrzymany. Musisz więc udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w celu wykonania badania technicznego. Po jego przeprowadzeniu otrzymasz stosowne zaświadczenie, które jest ważne przez 30 dni. Dzięki niemu można legalnie jeździć samochodem nawet wtedy, gdy dowód jest nadal zatrzymany. Trzeba udać się do urzędu wraz z zaświadczeniem, aby urzędnik usunął wpis z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób z ewidencji zniknie informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.  
 

Kara za brak przeglądu a ubezpieczenie OC – co trzeba wiedzieć? 

 
Warto wiedzieć nie tylko, co grozi za brak przeglądu, ale także, jaki ma to wpływ na ubezpieczenie OC. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, poruszając się takim samochodem, ubezpieczyciel nie będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania na pokrycie wyrządzonych szkód. Jednak zupełnie inaczej wygląda sprawa z dobrowolną polisą AC.  
 
Towarzystwa jasno określają w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, w jakich sytuacjach wypłata odszkodowania nie jest możliwa. Wyłączenia dotyczą m.in. szkód wyrządzonych samochodem, który był niesprawny technicznie lub nie miał obowiązkowego przeglądu. W praktyce oznacza to, że nie otrzymasz pieniędzy na naprawę swojego pojazdu.  
 

Kiedy samochód nie zaliczy badania technicznego? 

 
Udając się Stacji Kontroli Pojazdów, musisz liczyć się z tym, że Twoje auto może otrzymać negatywny wynik badań technicznych. Głównym zadaniem diagnosty jest bowiem określenie faktycznego stanu technicznego auta i ocena, czy może ono bezpiecznie poruszać się po drogach. Jeśli ekspert ma jakiekolwiek wątpliwości, wyda negatywną decyzję.  
 
Jednym z czynników, które wpływają na to, że samochód nie przechodzi przeglądu, jest zły stan układu hamulcowego. Jeśli klocki lub tarcze są uszkodzone lub nadmiernie zużyte, to auto nie zaliczy badania z pozytywnym wynikiem. Dość często taki przebieg przeglądu jest również wynikiem niesprawnie działającego układu zawieszenia lub nadmiernie zużytych opon. Inne powody, przez które samochód  może nie zostać dopuszczony do ruchu to: 
  • brak legalizacji butli LPG – niezbędny jest dokument dopuszczający zbiornik na gaz do użytku, 
  • niewłaściwe oświetlenie – auto nie przejdzie badania, gdy lampy są uszkodzone lub niewłaściwie zamontowane,  
  • nieszczelności układów – objawiają się one wyciekiem płynów eksploatacyjnych, 
  • przyciemnione szyby – muszą przepuszczać światło w co najmniej 70%, 
  • uszkodzony układ spalinowy – dotyczy to także usuniętego filtra cząstek stałych lub katalizatora. 
Jeśli diagnosta wykryje poważne uszkodzenia, to będziesz musiał je usunąć. Dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych napraw możliwe jest wykonanie ponownego przeglądu.  
 

Gdzie wykonuje się badanie techniczne pojazdu? 

 
Obowiązkowe badania techniczne przeprowadza się na Stacjach Kontroli Pojazdów. Dzieli się je na podstawowe oraz okręgowe. Czym się od siebie różnią? W okręgowej (OSKP) wykonywane są nie tylko badania okresowe, ale i dodatkowe. Można w nich skontrolować wszystkie rodzaje pojazdów. W OSKP wykonuje się również przeglądu pojazdów po kolizjach oraz takich, które zostały skierowane na nie przez właściwe organy. 
 
Pamiętaj! W Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przeprowadza się również ocenę zgodności warunków technicznych zabytkowych pojazdów.  
 
Z kolei w Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów są wykonywane okresowe i dodatkowe badania techniczne pojazdów do 3,5 tony.  
 
Jeśli chcesz zlecić przegląd samochodu, nie musisz jechać do najbliższej stacji diagnostycznej. W przypadku badań technicznych nie działa bowiem rejonizacja. Oznacza to, że możesz to zrobić, gdzie tylko chcesz.  
 

Jakie dokumenty są potrzebne do badania technicznego? 

 
Właściciel kontrolowanego pojazdu musi przedstawić diagnoście dowód rejestracyjny. Jest to konieczne, gdyż na podstawie zawartych w nim danych identyfikuje on pojazd. Przede wszystkim sprawdza, czy numer VIN zawarty w dokumencie zgadza się z tym umieszczonym na różnych elementach samochodu. W przypadku zatrzymanego dowodu rejestracyjnego należy przedstawić wystawione pokwitowanie lub pozwolenie czasowe. 
 
Właściciele pojazdów mechanicznych mają szereg obowiązków, z których muszą się wywiązywać. Jednym z nich jest regularne zgłaszanie się na przegląd pojazdu. Jego brak wiążę się z karami finansowymi, które mogą być bardzo wysokie. Warto więc pamiętać o tym, aby odwiedzić stację diagnostyczną przed upływem terminu ważności poprzednich badań. 

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników