Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

pojazd sprowadzany z zagranicy
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest ono nieco większe, jeśli planujesz sprowadzenie auta z zagranicy. Jak je zminimalizować? Możesz przeprowadzić analizę historii pojazdu na bezpłatnym rządowym portalu historiapojazdu.gov.pl. To jednak niejedyna metoda, która pozwoli Ci dowiedzieć się nieco więcej o egzemplarzu auta, którym jesteś zainteresowany.

Historia pojazdu z zagranicy – dlaczego warto ją poznać? 

 
Sprawdzenie historii pojazdu, który ma być kupiony za granicą, jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim pozwoli Ci ujawnić informacje o ewentualnych wypadkach drogowych, poważnych uszkodzeniach lub innych problemach, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy i wartość pojazdu. To, czy samochód, który zamierzasz zakupić, nie miał poważnych kolizji lub innych incydentów, jest zdecydowanie cenną wiedzą.  
 
Dlaczego jeszcze warto przeprowadzić sprawdzenie historii pojazdu z zagranicy? 
  • Takie badanie pomoże w potwierdzeniu oryginalności pojazdu, a także w wykryciu ewentualnych prób oszustwa związanego z kradzieżą lub fałszerstwem danych pojazdu, na przykład modyfikacjami VIN. 
  • Weryfikacja historii auta pozwala na sprawdzenie, czy podawany przebieg pojazdu jest zgodny z dokumentacją, a przede wszystkim z rzeczywistością. Oszustwa związane z fałszowaniem przebiegu, czyli tak zwane kręcenie licznika, są niestety dość powszechne. 
  • Dzięki sprawdzeniu historii pojazdu można zweryfikować, czy osoba sprzedająca pojazd ma do niego prawo własności i czy samochód nie jest obciążony długami lub innymi problemami prawno-finansowymi. 
  • Poznanie historii pojazdu z zagranicy pozwoli oszacować jego wartość i pomóc w ustaleniu, czy jego cena jest adekwatna w kontekście jego stanu i historii. 
Istnieje wiele firm oferujących sprawdzenie historii pojazdów na podstawie numeru VIN lub innych danych identyfikacyjnych pojazdu. Można to zrobić także za pośrednictwem bezpłatnych narzędzi udostępnianych przez instytucje państwowe.  
 
W każdym przypadku do sprawdzenia historii pojazdu z zagranicy będzie Ci potrzebny numer VIN. Co to jest i gdzie go znaleźć? 
 

Czym jest numer VIN? 

 
Numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny kod identyfikacyjny przypisany do każdego pojazdu. Numer VIN jest używany do identyfikacji konkretnego egzemplarza (samochodu, motocykla, autobusu itp.) Zawiera informacje o jego pochodzeniu, specyfikacji i cechach fabrycznych. Każdy numer VIN jest niepowtarzalny i składa się z 17 znaków alfanumerycznych. 
 
Numer VIN zawiera następujące informacje. 
  • Pierwsze trzy znaki numeru VIN (WMI – World Manufacturer Identifier) wskazują na producenta lub markę pojazdu. 
  • Znaki od 4 do 9 (VDS – Vehicle Descriptor Section) określają rodzaj wyposażenia, typ nadwozia, model silnika. 
  • Pozostałe znaki (VIS – Vehicle Identifier Section) to kombinacja unikalna dla konkretnego pojazdu.  
Numer VIN jest wykorzystywany przez organy ścigania do identyfikacji pojazdów w postępowaniach związanych z bezpieczeństwem publicznym i przestrzeganiem prawa. Warto znać numer VIN swojego pojazdu, ponieważ może być przydatny w wielu sytuacjach. Gdzie go szukać? 
 
VIN znajduje się zazwyczaj na desce rozdzielczej pojazdu, w dowodzie rejestracyjnym, na drzwiach kierowcy lub na podwoziu pojazdu. Dokładna lokalizacja zależy od modelu auta. Zawsze jednak znajdziesz ten kod w dokumentach pojazdu i to od nich warto zacząć jego poszukiwanie.  
 
Numer VIN jest niezwykle ważny także w kontekście zakupu pojazdu używanego. Pozwala na sprawdzenie w różnych bazach jego historii – w tym informacji o ewentualnych wypadkach, kradzieżach, naprawach i innych istotnych zdarzeniach. 
 
Jak i gdzie można sprawdzić historię używanego auta z zagranicy? 
 

Historiapojazdu.gov.pl – od tego warto zacząć 

 
Pierwszym krokiem, jaki warto zrobić, jest wejście na rządową stronę historiapojazdu.gov.pl. Możesz tam wygenerować bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.  
 
Dzięki temu sprawdzisz samochód pod względem: 
  • ważności obowiązkowego badania technicznego, 
  • ważności ubezpieczenia OC, 
  • właściciela – czy jest nim osoba prywatna czy firma, 
  • liczby poprzednich właścicieli, 
  • terminów wykonanych badań technicznych, 
  • legalności – czy pojazd jest wyrejestrowany albo kradziony, 
  • danych technicznych – na przykład pojemności i mocy silnika 
  • stany licznika z badań technicznych (dane gromadzone od 2014 roku), 
  • ryzyk odnotowanych za granicą – na przykład, czy pojazd uległ wypadkowi lub był używany jako taksówka. 
Strona co prawda służy głównie do analizy pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ale możesz sprawdzić również zagraniczne ryzyka – o ile są dostępne. Takie dane są pozyskiwane z zewnętrznych systemów. Pochodzą między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i niektórych krajów europejskich – w tym z Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji czy Norwegii. 
 
Nie jest to idealne narzędzie, szczególnie w kontekście sprawdzania historii pojazdu z zagranicy, ale może być bardzo przydatne. Warto rozpocząć analizę właśnie od tej bazy. Jeśli już na początku okaże się, że auto jest powypadkowe lub kradzione, oszczędzisz czas na dalsze szukanie informacji.  
 

Co jest potrzebne do skorzystania z rządowej bazy? 


Aby sprawdzić auto z zagranicy, musisz znać jego dane, takie jak: 
  • numer rejestracyjny, 
  • numer VIN, 
  • data pierwszej rejestracji. 
Znajdziesz je w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli masz zamiar kupić używane auto – poproś o takie informacje sprzedającego. 
 
Jeśli chcesz sprawdzić auto niezarejestrowane w Polsce, musisz użyć do tego Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu zostaniesz przekierowany na stronę historiapojazdu.gov.pl, gdzie następnie sprawdzisz historię samochodu oferowanego przez zagranicznego sprzedawcę. 

Jak sprawdzić auto na historiapojazdu.gov? 


Postępuj według poniższych kroków, by otrzymać dostęp do danych o samochodzie.  
  1. Wejdź na stronę usługi Historia Pojazdu. 
  2. Wpisz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu 
  3. Kliknij „Sprawdź pojazd”. 
  4. Zobaczysz dostępne informacje  
  5. Możesz je pobrać w formacie PDF lub wydrukować.  
Pamiętaj, że uzyskane dane mają charakter wyłącznie informacyjny. To oznacza, że nie możesz użyć ich w urzędzie lub na przykład jako dowodu w sprawie. 
 

Jak sprawdzić historię pojazdu w serwisach komercyjnych? 

 
Jak wspomniano, rządowa strona może nie być wystarczająca do sprawdzenia historii pojazdu z zagranicy. Może się okazać, że danych jest tam bardzo mało lub wcale.  Nie skorzystasz z niej również, jeśli dysponujesz wyłącznie numerem VIN auta. Co robić w takiej sytuacji? 
 
Masz do dyspozycji komercyjne serwisy, które zajmują się gromadzeniem danych o samochodach. To na przykład AutoDNA i Carfax. Informacje znajdujące się w tych serwisach pochodzą z różnych źródeł, w tym z urzędów państwowych, warsztatów samochodowych i firm ubezpieczeniowych. Korzystanie z takich baz jest płatne, jednak wydatek zwykle nie jest bardzo wysoki. Z pewnością jest warty poniesienia w kontekście ryzyka kupienia wadliwego pojazdu wymagającego kosztownych napraw.  
 
Sprawdzenie historii pojazdu z zagranicy w takich serwisach pozwoli Ci dowiedzieć się: 
  • czy samochód widnieje w bazach pojazdów skradzionych.   
  • ilu właścicieli miało auto. 
  • jakie było wcześniejsze przeznaczenie pojazdu – czy był on na przykład taksówką. 
Dzięki temu unikniesz zakupu samochodu kradzionego lub mającego świadectwo salvage title. Jest to dokument wydawany dla pojazdów wycofanych z ruchu na rynku amerykańskim. 
 

Sprawdzanie historii w ASO 

 
Jeszcze inną opcją jest sprawdzenie historii pojazdu w zagranicznym odpowiedniku ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi. W przypadku samochodów z innych krajów to może być dobre rozwiązanie, ponieważ sporo kierowców z Europy Zachodniej naprawia swoje auta wyłącznie w takich serwisach.  
 
Dotarcie do dokumentacji ASO pozwala potwierdzić między innymi przebieg samochodu. Wiąże się to z kosztami, ale taki wydatek z pewnością się opłaci, szczególnie w przypadku droższych modeli. Dowiesz się także o stwierdzonych wadach technicznych, usterkach, uszkodzeniach czy wykonanych naprawach. To da Ci obszerną wiedzę na temat stanu technicznego pojazdu. 
 
Jeżeli interesuje Cię samochód z Niemiec, możesz skorzystać z informacji zgromadzonych przez Stowarzyszenie Inspekcji Technicznej TÜV. Znajdują się tam informacje zebrane podczas obowiązkowych badań  technicznych.  
 
Sprawdzenie historii pojazdu z zagranicy to ważny krok przed zakupem używanego samochodu. Dzięki temu możesz uniknąć wielu problemów i uniknąć zainwestowania w „bubel”. Warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie dostępnych zasobów. Zwykle opłaca się również zapłacić za dostęp do płatnych baz.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników