Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Auto zastępcze z AC — kiedy przysługuje?

auto zastepcze
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Poważne uszkodzenie samochodu to najczęściej duży problem. Wiąże się bowiem z utratą mobilności oraz trudnościami z dotarciem np. do pracy. Wiele osób, aby tego uniknąć, decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco (AC) z nadzieją, że w razie potrzeby otrzymają samochód zastępczy. Jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Dowiedz się, kiedy przysługuje auto, z którego będziesz mógł korzystać podczas naprawy Twojego pojazdu.

Auto zastępcze z AC – kiedy przysługuje? 

 
Autocasco jest dobrowolną polisą, co oznacza, że jej brak nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi. Zakres AC nie jest regulowany odgórnymi przepisami, dlatego każde towarzystwo może samodzielnie określać jego zasady. Bardzo często taka polisa zapewnia samochód zastępczy w przypadku, gdy auto ubezpieczonego zostanie poważnie uszkodzone i będzie wymagało naprawy.  
 
AC obejmuje przede wszystkim: 
  • szkody powstałe z winy kierującego, 
  • szkody spowodowane przez osoby trzecie oraz zwierzęta, 
  • szkody spowodowane przez zjawiska pogodowe, 
  • kradzież pojazdu. 
Jeśli więc to Ty spowodujesz kolizję lub wypadek, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, które pokryje koszty związane z naprawą Twojego pojazdu. Podobnie, gdy auto zostanie uszkodzone przez nieustalonego sprawcę, zwierzę lub np. w wyniku opadów gradu. Otrzymasz wówczas środki na usunięcie szkód. AC może także obejmować kradzież Twojego samochodu.  
 
Pamiętaj! Nie każde AC gwarantuje wypłatę odszkodowania w wymienionych wyżej sytuacjach. Przed podpisaniem umowy musisz bardzo dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). 
 
Kiedy więc można liczyć na otrzymanie samochodu zastępczego na czas naprawy? Tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na bezgotówkowe rozliczanie szkody i oddasz swój pojazd do warsztatu, który współpracuje z Twoim ubezpieczycielem. Może to być Autoryzowana Stacja Obsługi lub warsztat partnerski, który udostępni Ci auto na czas naprawy. Musisz mieć na uwadze także to, że wybierając okrojoną wersję AC, np. AC Mini, nie możesz liczyć na wsparcie w postaci samochodu zastępczego. Taka polisa obowiązuje bowiem tylko w przypadku sytuacji określonych w umowie. 
 
Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz samochód zastępczy z OC, gdy zajdzie taka konieczność, dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia. Możesz także dopytać o tę kwestię telefonicznie, kontaktując się z wybranym towarzystwem. Warto zrobić to wcześniej, abyś miał pewność, że w razie poważnego uszkodzenia Twojego samochodu otrzymasz auto zastępcze, które zapewni Ci mobilność. 
 

Którzy ubezpieczyciele zapewniają auto zastępcze? 

 
Jeśli Twoje towarzystwo zapewnia samochód zastępczy, musisz zgłosić taką potrzebę podczas informowania ubezpieczyciela o powstałej szkodzie. Dzięki temu otrzymasz auto, z którego będziesz mógł korzystać. Zastanawiasz się, które towarzystwo wybrać, aby zapewnić sobie taką pomoc? Poniżej znajdziesz kilka największych firm działających na rynku wraz z zasadami dotyczącymi pojazdów zastępczych. 
  • Allianz – samochód zastępczy jest dostępny dla osób ubezpieczonych, które wybrały opcję rozliczenia bezgotówkowego i zdecydują się na naprawdę w warsztacie partnerskim. 
  • PZU – ubezpieczyciel zapewnia samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego auta w warsztacie należącym do Sieci Naprawczej PZU dla osób, które wykupiły opcję Auto Non Stop. 
  • LINK 4 – zapewnia auto zastępcze w razie wypadku lub kradzieży pojazdu na zasadach określonych w OWU. 
  • Generali – auto zastępcze otrzymują klienci decydujący się na naprawdę swojego pojazdu w jednym z warsztatów partnerskich. 
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące m.in. tego, jaki samochód zastępczy możesz otrzymać. 
 

Jak skorzystać z samochodu zastępczego? 

 
Jak już wiesz, aby otrzymać samochód zastępczy, taka opcja musi być dostępna w ofercie, na którą się zdecydowałeś. Niezbędne jest także poinformowanie ubezpieczyciela o powstałej szkodzie. Możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo. Wiele firm umożliwia także zgłoszenie szkody poprzez wewnętrzne serwisy internetowe czy aplikacje. Konieczne jest także dokładne ustalenie warunków z towarzystwem. Musicie bowiem określić zasady korzystania z samochodu zastępczego. 
 
Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy z wypożyczalnią, którą wskazał Ci ubezpieczyciel. Powinieneś określić, czy auto ma zostać podstawione pod wskazany adres, czy też samodzielnie odbierzesz go z siedziby firmy, która Ci go udostępnia. 
 
Pamiętaj! Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów zawartych w OWU. Jeśli zbyt późno poinformujesz swojego ubezpieczyciela o szkodzie oraz konieczności skorzystania z auta zastępczego, możesz go nie otrzymać.  
 

Warunki korzystania z samochodu zastępczego  

 
Jeśli w ramach autocasco samochód zastępczy będzie Ci przysługiwał, musisz wiedzieć, jakie są warunki jego użytkowania. Przede wszystkim koszty związane z wynajmem auta pokrywa ubezpieczyciel. Niezbędne jest jednak ich udokumentowanie. Musisz także pamiętać o tym, że towarzystwa zazwyczaj określają maksymalną kwotę takiego „wynajmu”.  
 
Ważne! Ubezpieczyciel pokrywa jedynie koszty związane z wynajmem samochodu. Oznacza to, że wydatki eksploatacyjne, takie jak zakup paliwa czy opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg musisz sfinansować z własnej kieszeni.  
 
Warto także dokładnie zweryfikować kwestię ubezpieczenia. Auto zastępcze musi mieć ważne OC, gdyż wymagają tego przepisy prawa. AC jest dobrowolne, dlatego dowiedz się, czy konkretny samochód ma wykupione autocasco.  
 
Innym ograniczeniem korzystania z samochodu zastępczego jest także to, że możesz się nim poruszać jedynie po obszarze Polski. Wyjazd takim autem za granicę najczęściej nie jest możliwy.  
 
Niekiedy konieczne jest także wpłacenie kaucji lub zablokowanie konkretnej kwoty na karcie jako depozytu za wypożyczone auto. Jeśli zwrócisz pojazd w nienaruszonym stanie, to otrzymasz swoje pieniądze z powrotem. Jest to forma zabezpieczenia, z której korzystają wypożyczalnie.  

Zobacz także artykuł na temat auta zastępczego z OC sprawcy (https://ubezpieczamy-auto.pl/auto-zastepcze-z-oc-sprawcy/)
 
Inną ważną kwestią jest także czas, w którym możesz korzystać z samochodu zastępczego. Większość ubezpieczycieli zapewnia auto aż do momentu zakończenia naprawy uszkodzonego pojazdu. Nie jest to jednak regułą. Towarzystwa mogą bowiem stosować pewne ograniczenia w tym zakresie. Warto dowiedzieć się tego jeszcze przed podpisaniem umowy.  
 

Jak znaleźć najlepsze AC? 

 
Szukasz oferty na autocasco i nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Wykorzystaj do tego wygodną porównywarkę. Wystarczy, że wprowadzisz do niej niezbędne dane, a algorytmy przeszukają oferty poszczególnych towarzystw. Otrzymasz propozycje, które będą najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli któraś z nich szczególnie Ci się spodoba, będziesz mógł ją zakupić bez wychodzenia z domu. Po opłaceniu składki otrzymasz niezbędne dokumenty na adres mailowy. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić cenny czas oraz pieniądze.  
 
Wybór polisy AC zapewniającej samochód zastępczy to doskonała propozycja dla osób, które muszą być mobilne przez cały czas. Kupując takie ubezpieczenie, zapewniasz sobie komfort psychiczny.
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników