Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie GAP – czym jest i czy warto je kupić?

ubezpieczenie gap
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Z ubezpieczeniem GAP spotykają się osoby kupujące samochód na kredyt lub podpisujące umowę na leasing auta. Jest ono dobrowolne, ale wielu właścicieli pojazdów decyduje się na jego zakup. Jest to związane przede wszystkim z tym, że polisy OC i AC nie zawsze są w stanie pokryć wszystkich szkód. W takim przypadku przydatne jest właśnie ubezpieczenie GAP. Co to jest i jak działa? Dowiedz się tego i przekonaj, czy będzie ono pomocne również dla Ciebie.

Ubezpieczenie samochodu GAP – czym jest ta polisa? 

 
Polisa GAP, z ang. Guaranteed Asset Protection, to ubezpieczenie chroniące od utraty wartości pojazdu. Jest to normalne zjawisko w przypadku aut. Każdego roku ich wartość jest coraz niższa, co nie jest korzystne dla ubezpieczonego, jeśli jego samochód padnie łupem złodziei lub zostanie zniszczony. Wypłacone odszkodowanie może okazać się zbyt niskie na pokrycie kosztów. Kompleksową ochronę zapewniają tylko ubezpieczenia GAP. 
 
Jak to działa w praktyce? Jeśli zaciągnąłeś kredyt na zakup samochodu, to musisz zwrócić do banku określoną kwotę. Jeśli po kilku latach Twoje auto zostanie np. skradzione, to ubezpieczyciel wypłaci Ci konkretną sumę, która będzie dużo niższa ta, którą pożyczyłeś. Nie będzie więc wystarczająca na pokrycie pozostałych rat kredytu. Korzystając z ubezpieczenia GAP, masz pewność, że otrzymasz również różnicę między wartością rynkową pojazdu a zaciągniętą kwotą.  
 

Ubezpieczenia GAP – najpopularniejsze rodzaje 

 
Wyróżnia się kilka rodzajów ubezpieczenia GAP. Warto przyjrzeć się nieco bliżej każdemu z nich. 
 
GAP finansowy  
 
Jest to najtańszy rodzaj ubezpieczenia GAP. Warto skorzystać z niego w przypadku leasingu z wysoką kwotą wykupu oraz niskim wkładem własnym. W jego ramach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości, która pozwoli pokryć różnicę między kwotą odszkodowania a sumą rat, które pozostały do spłaty.  
 
GAP fakturowy 
 
W przypadku tego ubezpieczenia towarzystwo wypłaca różnicę między aktualną wartością rynkową z chwili zdarzenia a ceną zawartą w umowie kredytu lub leasingu. Jest to bez wątpienia najdroższe ubezpieczenie GAP, ale daje najlepszą ochronę. 
 
GAP Casco 
 
Ten rodzaj ubezpieczenia GAP pokrywa różnicę między odszkodowaniem z OC lub AC, a sumą polisy AC zawartą na umowie autocasco. 
 
GAP indeksowy 
 
Ten rodzaj ochrony sprawdza się głównie w przypadku krótkich umów leasingowych. Warto pomyśleć o takiej polisie, jeśli finansowanie ma obowiązywać przez 2-3 lata. W takim przypadku ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie w wysokości 20-30% wartości pojazdu, który został skradziony lub całkowicie zniszczony. Wszystko zależy od konkretnych warunków zawartych w umowie.  
 

Jaki jest koszt ubezpieczenia GAP? 

 
Wysokość ubezpieczenia GAP zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to przede wszystkim: 
  • suma ubezpieczenia, 
  • wariant polisy, 
  • rodzaj pojazdu, 
  • okres obowiązywania umowy, 
  • wartość pojazdu. 
Koszt polisy to zazwyczaj od 0,4 do 1,2% wartości auta. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest GAP finansowy, a najdroższym GAP fakturowy.  
 
Pamiętaj! Za ubezpieczenie GAP płaci się najczęściej z góry za cały okres jego obowiązywania. Trzeba to jednak wcześniej sprawdzić w warunkach umowy, gdyż towarzystwa mogą stosować własne regulacje. 
 

Dla jakich samochodów można kupić ubezpieczenie GAP? 

 
Dokładne warunki, jakie musi spełniać samochód, aby mógł zostać objęty ubezpieczeniem GAP, zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jest to zbiór najważniejszych informacji dotyczących m.in. zasad wypłaty odszkodowania oraz wyłączeń odpowiedzialności.  
 
Najczęściej towarzystwa dopuszczają możliwość objęcia ochroną, którą zapewnia ubezpieczenie GAP, aut nowych oraz używanych niestarszych niż 3-5 lat. To właśnie takie egzemplarze są najbardziej narażone na kradzież oraz największe straty finansowe dla właściciela. Polisa GAP może być wykupiona dla następujących pojazdów: 
  • ciężarówek, 
  • maszyn rolniczych, 
  • aut zabytkowych, 
  • aut uprzywilejowanych, 
  • motocykli i quadów. 
Takie ubezpieczenie zapewnia komfort psychiczny, gdyż daje pewność, że w razie problemów otrzymasz odszkodowanie.  
 

W jakich przypadkach polisa GAP może nie zadziałać? 

 
Jedną z sytuacji, gdy wypłata pieniędzy nie jest możliwa, to szkoda, która powstała na skutek celowego działania lub rażącego zaniedbania. Jeśli towarzystwo oceni, że właściciel auta z premedytacją uszkodził pojazd, aby otrzymać odszkodowanie, nie otrzyma on pieniędzy, a straty będzie musiał pokryć samodzielnie. Innym przypadkiem, który również jest objęty wyłączeniem odpowiedzialności, to sytuacja, gdy szkoda została spowodowana przez osobę bez uprawnień, która wsiadła za kierownicę samochodu objętego ubezpieczeniem GAP. Właściciel takiego pojazdu nie może liczyć na odszkodowanie.  
 
Należy także pamiętać o tym, że polisa GAP nie obowiązuje, gdy kierujący był w stanie nietrzeźwości lub spożywał inne niedozwolone środki odurzające, a także wtedy, gdy auto było wykorzystane jako narzędzie przestępstwa.  
 

Czy można zrezygnować z umowy ubezpieczenia GAP? 

 
Jeśli zawarłeś umowę na tego rodzaju polisę na co najmniej 6 miesięcy, to masz prawo wypowiedzieć ją w ciągu kolejnych 30 dni od jej podpisania. Zasada ta dotyczy wyłącznie osób fizycznych. W przypadku przedsiębiorców czas ten wynosi tylko 7 dni. Inne zasady, określające m.in. w jakich sytuacjach można zrezygnować z ochrony, są określone w OWU. Warto dokładnie się z nimi zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.  
 
Pamiętaj! Ubezpieczenie GAP to dodatkowa i dobrowolna polisa. Jej zakup nie zwalnia z obowiązku zakupu OC. Jeśli to zaniedbasz, musisz liczyć się z konsekwencjami finansowymi. 
 
Polisa GAP daje zdecydowanie szerszy zakres ochrony i jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli nowych oraz wartościowych aut. Skutecznie zabezpiecza przed stratami związanymi z obniżeniem wartości rynkowej samochodu. Jest to bowiem nieuniknione – z każdym rokiem jest ona coraz niższa. Dzięki ubezpieczeniu GAP w przypadku zniszczenia lub kradzieży Twojego auta, otrzymasz odszkodowanie i nie poniesiesz strat finansowych. Warto więc zapoznać się z propozycjami poszczególnych towarzystw i wybrać najlepszą polisę.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników