WOWpolisa.pl

Czym jest i od czego chroni ubezpieczenie autocasco?

Wydrukowano: 2024-03-29 11:08:13
Autocasco (ubezpieczenie AC) w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które może wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Ochroną z tytułu autocasco objęty jest samochód oraz jego wyposażenie wyszczególnione w umowie ubezpieczeniowej. Właściciel pojazdu może dobrać taki zakres ubezpieczenia, jaki jest dla niego najkorzystniejszy.
Jaką ochronę daje ubezpieczenie AC? 
Autocasco pozwala pokryć koszty naprawy pojazdu powstałe na skutek kolizji drogowej spowodowanej z winy ubezpieczonego, jak również rekompensuje stratę finansową powstałą w wyniku kradzieży pojazdu czy też działania żywiołów.

Zakres ubezpieczenia autocasco


Oferty ubezpieczeń AC mogą różnić się zakresem ochrony w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Autocasco jest na tyle elastyczne, że można dobrać zakres ochrony w zależności od potrzeb właściciela pojazdu. W ramach ubezpieczenia AC można ubezpieczyć samochód od uszkodzeń bądź utraty pojazdu w wyniku:
  1. kolizji lub wypadku na drodze,
  2. zderzenia z przedmiotami, zwierzętami i osobami w związku z ruchem pojazdu,
  3. uszkodzenia pojazdu przed osoby trzecie np. skutki aktów wandalizmu,
  4. kradzieży samochodu bądź jego części,
  5. działania żywiołów (m. in. powódź, uderzenie pioruna, nawałnica, lawina itp.),
  6. działania czynnika termicznego lub chemicznego,
  7. utraty lub zniszczenia kluczyków.
 

Od czego zależy wysokość składki autocasco?


Cena ubezpieczenia zależy od szeregu czynników. Na początek firma ubezpieczeniowa określa składkę bazową, uwzględnia zwyżki i zniżki i ustala wysokość składki autocasco na określonym poziomie. Klient może dostosować sobie składkę autocasco poprzez indywidualne ustalenie parametrów z firmą ubezpieczeniową.
Czynniki, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia:
  1. historia ubezpieczenia AC,
  2. miejsca zarejestrowania pojazdu,
  3. marka pojazdu,
  4. wiek właściciela pojazdu,
  5. okres eksploatacji pojazdu,
  6.  zakres ochrony,
  7. sposób rozliczania szkód,
  8. wysokość udziału własnego (udział finansowy ubezpieczonego w likwidacji szkody),
  9. suma ubezpieczenia.
Wkład własny. Udział własny klienta, określony jest procentowo lub kwotowo i ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia AC. W momencie likwidacji szkody firma ubezpieczeniowa pomniejsza wysokość odszkodowania  o udział własny ubezpieczonego np: udział własny wynosił 10 proc. to odszkodowanie zostanie pomniejszone o 10 proc. Niektóre firmy ubezpieczeniowe z góry narzucają wysokość udziału własnego. Warto wiedzieć, że im większy udział własny ubezpieczonego w szkodzie, tym niższa składka ubezpieczenia AC.

Franszyza integralna. Franszyza integralna to minimalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałe szkody. Ubezpieczyciele stosują franszyzę integralną aby odejść od likwidacji drobnych szkód np. stłuczonego lusterka, gdyż często proces likwidacji takiej szkody jest droższy niż sama jej wartość.
Artykuł pochodzi ze strony www.wowpolisa.pl