Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

OC krótkoterminowe – kiedy można je wykupić?

Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy, o czym wiedzą wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Istnieją jednak przypadki, w którym polisa może obejmować krótszy okres, np. 30 dni.

Ubezpieczenie OC obowiązujące krócej niż rok to tzw. OC krótkoterminowe. Podpisane tego rodzaju umowy jest w Polsce możliwe, jednak wymaga zaistnienia ściśle określonych okoliczności. Sprawdź, czy i Ty możesz z niego skorzystać.


OC krótkoterminowe dla zagranicznych pojazdów
 

Częstą praktyką w Polsce jest sprowadzanie aut z zagranicy. Jeśli zakupiony za granicą samochód ma jeździć po polskich drogach, należy go zarejestrować w kraju. Właściciel ma na to 30 dni. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu auto może funkcjonować bez wykupionej polisy. Wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji, istnieje możliwość zakupu krótkoterminowego OC - na miesiąc. Polisa tego typu nie ma możliwości przedłużenia na kolejny okres więc po upływie terminu ważności, należy kupić standardową polisę na cały rok.


Auto zarejestrowane tymczasowo? OC krótkoterminowe!

 

Czasowa rejestracja pojazdów obowiązuje przez 30 dni. Dokładnie na taki sam okres można wykupić dla auta OC krótkoterminowe. Czasowo zarejestrowane mogą być pojazdy, które np. są przygotowywane do sprzedaży za granicą. Z możliwości tej mogą także skorzystać właściciele nieużywanych na co dzień pojazdów, którzy potrzebują przejechać danym autem w inne miejsce, np. do warsztatu.


Krótkoterminowe OC dla pojazdów wolnobieżnych

 

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym pojazd wolnobieżny, to pojazd silnikowy, którego konstrukcja nie pozwala na przekroczenie prędkości 25 km/h. Pojazdy wolnobieżne najczęściej wykorzystywane są w rolnictwie, leśnictwie, budownictwie i transporcie bliskim. Krótkoterminowe OC można może zostać dla nich zawarte na minimum 3 miesiące. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane w do pracy w gospodarstwie. Te maszyny muszą posiadać standardowe,12-miesięczne OC.
 


Krótkoterminowe OC dla pojazdów historycznych

 

Do pojazdów historycznych polskie prawo zalicza pojazdy, które mają co najmniej 40 lat, zostały wpisane do rejestru zabytków, mają co najmniej 25 lat pod warunkiem, że posiadają większość oryginalnych części oraz pojazdy unikatowe. Jeśli właściciel zabytkowego auta ma zamiar się nie nim przemieszczać, np. na pokaz lub zlot, musi wykupić krótkoterminowe OC. Może ono zostać zawarte na minimum 30 dni.


Zarówno pojazdy historyczne, jak i wolnobieżne nie muszą spełniać obowiązku ciągłości ubezpieczenia OC. Rzadko poruszają się po drogach więc polisa może być wykupiona tylko na czas wprowadzenia ich do ruchu.


OC krótkoterminowe a samochody w komisach

 

Możliwość zakupu OC krótkoterminowego mają również podmioty gospodarcze zajmujące się sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży aut, najczęściej komisy. W tym przypadku, kluczowe znaczenie ma ustalenie właściciela pojazdu. Jeśli komis jedynie udostępnia miejsce i pobiera prowizję, a właścicielem pozostaje dotychczasowy posiadacz pojazdu, to na nim spoczywa obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Jeśli jednak komis przejmuje auto na mocy umowy kupna-sprzedaży, to właściciela komisu musi zadbać o kwestię OC. Przez 30 dni może on korzystać z OC krótkoterminowego.

Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do aktualności