Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kiedy możemy wypowiedzieć OC?

Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czasem w wyniku pewnych zdarzeń jesteśmy zmuszeni do sprzedaży samochodu czy innego pojazdu mechanicznego. Musimy wtedy pamiętać o dopilnowaniu wszystkich formalności. Jedną z nich jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego. Jakich terminów musimy dotrzymać i jak powinno wyglądać przekazanie wiadomości?

Każdy kierowca wie, jak kupić ubezpieczenie OC. Wystarczy znaleźć możliwie najtańszą ofertę, podać dane właściciela pojazdu oraz samego auta i sprawa załatwiona. Problem pojawia się jednak z wypowiedzeniem polisy. Kiedy można to zrobić i na jakich zasadach? Sprawa jest naprawdę prosta.

 

Co zamieścić na wypowiedzeniu?

Warto pamiętać, że niezależnie od tego z jakiego powodu polisa zostanie wypowiedziana, konieczne będzie ściągnięcie z internetu lub napisanie odpowiedniego pisma. Musi ono zawierać:

  • imię i nazwisko właściciela pojazdy (współwłaścicieli, jeśli jest ich kilku),

  • adres zamieszkania właściciela (współwłaścicieli),

  • podstawę prawną złożenia wypowiedzenia,

  • dane pojazdu (nr VIN, nr rejestracyjny, marka i model),

  • własnoręczny podpis właściciela lub właścicieli auta.

Najważniejszą rzeczą na wypowiedzeniu jest podpis właściciela samochodu lub współwłaścicieli. Bez tego, dokument jest nieważny.

 

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Polisę OC można wypowiedzieć w następujących przypadkach:

  • kończy się okres na jaki została zawarta polisa
    ponieważ OC to ubezpieczenie całoroczne, można je wypowiedzieć, kiedy kończy się jego ważność. Aby to zrobić należy najpóźniej na 1 dzień przed zakończeniem umowy wysłać do towarzystwa odpowiedni dokument.

    Sposób jakim właściciel pojazdu dostarczy wypowiedzenie jest dowolny. Może to być zarówno tradycyjna poczta (liczy się wtedy data stempla pocztowego, a nie data doręczenia dokumentu), jak i poczta elektroniczna oraz faks. Decydując się na wysłanie wypowiedzenia za pośrednictwem maila należy pamiętać o załączeniu skanu lub zdjęcia wypowiedzenia, które będzie dobrej jakości, czytelne i będzie widnieć na nim odręczny podpis.

    Wysłanie zwykłej wiadomości, w której właściciel auta informuje ubezpieczyciela, że chce wypowiedzieć umowę, nie ma mocy prawnej.

    Podstawa prawna wypowiedzenia: art. 28 ust. z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych(Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)

 
  • auto posiada dwie polisy OC na sam okres
    jeżeli właściciel auta nie wypowie polisy OC ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok. Wielu kierowców zapomina o tym fakcie i kupuje kolejne ubezpieczenie. Wtedy posiadają oni wie polisy i muszą opłacić dwie składki.

    Ustawa regulująca kwestię OC przewiduje jednak taką sytuację i pozwala właścicielowi auta rozwiązać polisę, która została automatycznie przedłużona. Aby to zrobić należy jak najszybciej wysłać do towarzystwa wypowiedzenie oraz wnieść opłatę za okres, kiedy ubezpieczenie wciąż było ważne. Często jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

    Podstawa prawna wypowiedzenia: art. 28a ust. z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)

 
  • pojazd posiada OC kupiona przez poprzedniego właściciela
    kiedy kupuje się samochód, przejmuje się także wszystkie jego dokumenty. Również polisę OC. Do nowego właściciela należy decyzja, czy z ubezpieczenia po zbywcy będzie korzystał do końca jej trwania, czy też woli ją rozwiązać i kupić nową na własne nazwisko. Jeśli zdecyduje się ochronę obowiązkową wypowiedzieć, musi do towarzystwa wysłać wypowiedzenie.

    Procedura jest standardowa - napisanie i wysłanie odpowiedniego dokumentu z odręcznym podpisem. W tym przypadku jednak nabywca auta może wyznaczyć konkretny dzień, w którym OC zostanie rozwiązane. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, że nowa polisa musi rozpoczynać się zraz następnego dnia, aby uniknąć przerwy w ubezpieczeniu, która może skutkować dotkliwymi karami finansowymi.

    Podstawa prawna wypowiedzenia: art. 31 ust. z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) Przeczytaj więcej o wypowiedzeniu OC na https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc

Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do aktualności