Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jakie formalności dopełnić podczas kolizji?

Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Stłuczka na drodze z pewnością nie jest przyjemna dla żadnej ze stron. Już na samym początku pojawia się problem z ustaleniem, który kierowca jest winny. Oczywistym jest, że żaden z nich nie będzie chciał ponosić odpowiedzialności. Sytuację trzeba jednak wyjaśnić i dopełnić wszelkich formalności. Z pewnością nie powinniśmy przekładać tego na później, tylko dlatego, że nam się spieszy. Określanie okoliczności po pewnym czasie prawdopodobnie nie będzie obiektywne.

Kolizja, czyli zdarzenie na drodze w którym żadna osoba nie zostaje ranna, jest stresująca dla każdego z uczestników. Warto jednak zachować zimną krew i dopełnić wszystkich formalności na miejscu, aby później nie mieć problemów.

 

 

Tok postępowania po tego rodzaju zdarzeniu, można zamknąć w 5 krokach:

1.   Usunięcie pojazdów z jezdni
Aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, w pierwszej kolejności i o ile to możliwe, należy usunąć pojazdy biorące udział w zdarzeniu z drogi. Koniecznie należy również dobrze się rozejrzeć, czy na jezdni nie zostały jakieś elementy z rozbitych aut, które mogłyby uszkodzić inne samochody.

 

2.   Spisanie oświadczenia lub wezwanie policji
Jeśli jeden z uczestników kolizji przyznaje, że do zdarzenia doszło z jego winy i zgadza się spisać oświadczenie sprawcy zdarzenia drogowego, nie ma potrzeby wzywania policji. Takie oświadczenie można z łatwością znaleźć w internecie. Warto je wydrukować i zawsze wozić w swoim pojeździe w dwóch identycznych egzemplarzach (dla poszkodowanego i sprawcy kolizji). Informacje jakie należy w niej podać są wystarczające do tego, aby zgłosić szkodę w odpowiednim towarzystwie.

Jeżeli jednak żaden z uczestników nie przyznaje się do winy, warto od razu wezwać policję. Przyjedzie ona na miejsce zdarzenia i ustali winnego kolizji.

 

3.   Sprawdzanie czy nie ma świadków zdarzenia
Czekając na przyjazd funkcjonariuszy, dobrze jest sprawdzić, czy nie było żadnych świadków zdarzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zeznania takich osób mogą bardzo pomóc w ustaleniu sprawcy kolizji. W wielu sytuacjach, zwłaszcza tych, które zdarzyły się w centrum miasta, dodatkowym dowodem winy jednego z uczestników zdarzenia będzie miejski monitoring.

 

4.  Wezwanie pomocy drogowej
Obecnie niemal do każdego ubezpieczenia OC towarzystwa oferują bezpłatny pakiet assistance. Jest to właśnie pomoc na wypadek tego rodzaju zdarzenia. Dzwoniąc pod podany na polisie numer można wezwać lawetę zarówno dla sprawcy jak i poszkodowanego. Pojazd będzie przewieziony do najbliższego, bądź wskazanego przez towarzystwo warsztatu lub miejsca wskazanego przez właściciela auta.

 

5.   Wykonanie fotografii uszkodzeń
Czekając na pomoc drogową dobrze jest sfotografować wszystkie widoczne na pojeździe uszkodzenia, do których doszło podczas kolizji oraz miejsce w którym doszło do zdarzenia. Może to pomóc w szybszym oszacowaniu kosztów naprawy i wypłacie należnego odszkodowania.

Aby zdjęcia były wykonane w prawidłowy sposób, warto skorzystać z odpowiednich aplikacji, które instruują w którym miejscu i z jakiej perspektywy należy wykonywać zdjęcia, aby były one najbardziej przydatne dla likwidatora szkody.

Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do aktualności